Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
ZIOMEK Teodor | ZMIERZCH, 1912 r.

Teodor ZIOMEK (1874 Skierniewice - 1937 Warszawa)

ZMIERZCH, 1912 r.

Olej, tektura; 28.5 x 36 cm
Sygnowany czarnym olejem p. d.: T.Ziomek 1912.
Na odwrociu w p. d. napis ołówkiem: N° Kat 196 | wł. p. Dzie....

Teodor Ziomek był uczniem Stanisławskiego. Od 1900 roku prezentował swoje prace na wystawach ze stowarzyszeniem Sztuka. Należał do ugrupowania Pro Arte. W 1901 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Obok Makowskiego, Neumanna, Wojnarskiego i Kowalewskiego należał do grona najwybitniejszych uczniów klasy krajobrazu profesora Stanisławskiego. Terenem studiów klasy pejzażu była m.in.. wieś podkrakowska. Organizowano w ciągu roku cztery kilkutygodniowe wyjazdy na wieś, które miały doniosłe znaczenie dla rozwoju młodych malarzy, oderwanych od miasta, pozwalając im cały czas poświęcić na studia. Powstawały wówczas małe olejne obrazki długości przeważnie 20-30 cm wykonywane nieraz po kilka w ciągu plenerowego seansu. Obrazy te o matowej powierzchni tworzone prima vista z nadzwyczajną szybkością i pewnością ręki stanowią silną kondensację rzeczywistości, gdyż przy pomocy kilku płaskich plam i kilku akcentów stwarzają iluzję bezkresnego krajobrazu. U podstaw sztuki Stanisławskiego w latach 1895-1900 pod wpływem, której wyrastał Ziomek, tkwił neoromantyzm. Skłonił on artystów do rezygnacji z subiektywnego sensualizmu na rzecz subiektywnego spirytualizmu. Malarz nie poprzestawał na wrażeniach zmysłowych, lecz folgował wzruszeniom, jakie pogłębiały nastrojowość jego uduchowionych jak gdyby, krajobrazów zgodnych ze znanym wówczas aforyzmem, że pejzaż wyraża stan duszy.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl