akwarela, ołówek, papier 18,7 x 11,3 cm (w świetle passe-partout) sygn. p.d.: T. Kw. autorski napis wzdłuż górnej krawędzi: ché [?] M.r de Devise [?] de Salancy. [!] Ponadto po prawej u dołu kilkuwierszowy zatarty i trudny do odczytania autorski napis czerwonym tuszem (?) z wyraźniejszą datą i podpisem artysty: T Kwiatkowski 1839.
Akwarela pochodzi z młodzieńczego okresu twórczości Kwiatkowskiego, a umieszczona na niej adnotacja informuje, że artysta namalował ją w 1839 w Salency, małym miasteczku w Normandii, położonym w pobliżu Compiegne. O zespole powstałych wówczas akwarel pisała monografistka artysty, Aleksandra Melbechowska-Luty: Lata 1837 i 1839 przynoszą spory cykl drobnych szkiców postaci w fantastycznych ubiorach /.../ Często spotyka się na nich nazwę "Salency"/.../ Najbardziej jednak interesujące z tego zespołu są skromne i bezpretensjonalne studia bawiących się dzieci z 1839 roku, świetnie uchwycone w ruchu, zaznaczone śmiałą, syntetyczną plamą akwareli, całkowicie wyzbyte jakiejkolwiek akademickiej maniery. One to /.../ dają w tym pierwszym okresie twórczości Kwiatkowskiego przedsmak późniejszych, lekkich i wdzięcznych figur zaludniających jego pejzaże. (patrz: A. Melbechowska-Luty, Teofil Kwiatkowski 1809-1891, Wrocław-Warszawa-Kraków 1966, s. 30-31)
KWIATKOWSKI Teofil
Wybitny przedstawiciel romantyzmu w malarstwie polskim. W latach 1825-1830 studiował malarstwo na Oddziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warszawskiego u Antoniego Brodowskiego i Antoniego Blanka, naukę kontynuował w Paryżu u Léona Cognieta. Utrzymywał bliskie kontakty m.in. z rodziną ks. Czartoryskich, Adamem Mickiewiczem, Fryderykiem Chopinem, Cyprianem Kamilem Norwidem, Teofilem Lenartowiczem. Uchodził za znakomitego portrecistę Chopina; wykonał wiele jego wizerunków (także na łożu śmierci) oraz duże kompozycje przedstawiające Bal w Hôtel Lambert - Polonez Chopina. Pozostawił wiele mistrzowskich akwarel - pejzaży, scen rodzajowych, patriotycznych i kostiumowych. Jego krajobrazy olejne należą dziś do rzadkości.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży (w tym zawarty jest podatek VAT i droit de suite).
Do wybranych obiektów - oznaczonych w katalogu * - do wylicytowanej ceny doliczona zostanie opłata organizacyjna w wys. 26% (w tym zawarty jest podatek VAT, droit de suite i podatek graniczny).
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl