Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
KWIATKOWSKI Teofil | POWITANIE, ok. 1885

Teofil KWIATKOWSKI (1809-1891)

POWITANIE, ok. 1885

Akwarela, czarna kredka, papier; 14 x 11 cm
U dołu napis ołówkiem: X. Iza, wskazujący na dedykację dla księżnej Izabeli Czartoryskiej.

Do 1966 roku praca ta znajdowała się w zbiorach wnuczki artysty Marie-Louise Dervault w Paryżu.
Praca publikowana [w:] Aleksandra Melbechowska-Luty, Teofil Kwiatkowski1809-1891, Wrocław 1966, s. 177, nr kat. 358, il. 80
Praca publikowana [w:] Teofil Kwiatkowski 1809-1891, w stulecie śmierci. Wystawa monograficzna ze zbiorów polskich, oprac. Maria Grońska, Towarzystwo im. Fryderyka Chopina, Warszawa 1991, nr kat. 112.

Malarz, wybitny przedstawiciel romantyzmu w malarstwie polskim. Studiował na Oddziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warszawskiego u A. Brodowskiego i A. Blanka (1825-1830). Walczył w powstaniu listopadowym jako oficer 4 pułku piechoty liniowej; w roku 1832 wyemigrował do Francji. Studiował jeszcze u francuskich malarzy m.in. u Leona Cognieta. Początkowo zatrzymał się w Awinionie, następnie mieszkał na przemian w Paryżu i w Burgundii. Utrzymywał bliskie kontakty ze środowiskiem emigracyjnym, np. z rodziną księcia Adama Czartoryskiego w Hôtel Lambert, z Adamem Mickiewiczem, Teofilem Lenartowiczem i Fryderykiem Chopinem, którego wielokrotnie portretował (także na łożu śmierci); jemu też poświęcił cykl symbolicznych kompozycji Bal w Hôtel Lambert - Polonez Chopina. Malował olejno i akwarelą portrety współczesnych osobistości, przyjaciół i znajomych oraz nastrojowe, liryczne, przesycone romantyczną aurą krajobrazy z Prowansji i okolic Avallon w Burgundii. Stworzył wiele mistrzowskich akwarel: widoków przyrody, scen rodzajowych, patriotycznych, kostiumowych i alegorycznych. Wystawiał m.in. na oficjalnych Salonach paryskich (1839-1881) i w warszawskiej Zachęcie (1862-1873). Jego prace znajdują się w Muzeum Mickiewicza w Paryżu, w zbiorach Muzeów Narodowych w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, pozostałe w rękach prywatnych w Polsce, Francji i Stanach Zjednoczonych. Prezentowany szkic należy do serii utworów Kwiatkowskiego poświęconych pamięci powstań polskich - listopadowego i styczniowego, takich jak: Alegoria Polski Rozpaczającej, Pożegnanie, Rozbitkowie, Pobór na Syberię, Rozpaczające kobiety, Na pobojowisku oraz podobne do wyżej wymienionego Powitanie II z albumu Gołuchowskiego wykonane dla rodziny Czartoryskich (własność Muzeum Narodowego w Warszawie).

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
KWIATKOWSKI Teofil
Wybitny przedstawiciel romantyzmu w malarstwie polskim. W latach 1825-1830 studiował malarstwo na Oddziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warszawskiego u Antoniego Brodowskiego i Antoniego Blanka, naukę kontynuował w Paryżu u Léona Cognieta. Utrzymywał bliskie kontakty m.in. z rodziną ks. Czartoryskich, Adamem Mickiewiczem, Fryderykiem Chopinem, Cyprianem Kamilem Norwidem, Teofilem Lenartowiczem. Uchodził za znakomitego portrecistę Chopina; wykonał wiele jego wizerunków (także na łożu śmierci) oraz duże kompozycje przedstawiające Bal w Hôtel Lambert - Polonez Chopina. Pozostawił wiele mistrzowskich akwarel - pejzaży, scen rodzajowych, patriotycznych i kostiumowych. Jego krajobrazy olejne należą dziś do rzadkości.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych.

Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
022 818 94 68
0693 108 148
mail: aukcje@artinfo.pl

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl