Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
GÓRNICKI Tomasz |

Tomasz GÓRNICKI (ur. 1986)

"Virgin Amy" z cyklu “27”, 2014 r.

brąz, stal, 60 x 40 x 44 cm
sygnowany i opisany na podstawie: 'VIRGIN AMY' | GÓR | NIC | KI'
edycja: 1/6

WYSTAWIANY:
- „27”, wystawa indywidualna, Związek Polskich Artystów Plastyków, Warszawa, 2014 (inny egzemplarz)
- Tomasz Górnicki i Alexander Zaklynsky, Gallery Bakarí, Reykjavik, 5-19.07.2015 (inny egzemplarz)
- Thou Art Darkest, Gdańsk 28.11.2018, Berlin 02.10.2018, Londyn, 05.10.2018, Warszawa, 08 -09.10.2018, Nowy Jork 02-03.11.2018 Los Angeles 25.11.2018

„Virgin Amy” to jedno z pięciu popiersi składających się na cykl „27”, w którym znalazły się portrety wybitnych artystów zmarłych w wieku 27 lat. Oprócz Amy Winehouse Górnicki upamiętnił również takie legendy jak Curt Cobain, Jimi Hendrix, Jim Morrison oraz Jean-Michel Basquiat. Cykl porusza problem sławy, jej ceny oraz wartości. Odnosi się do towarzyszącego jej często poczucia braku oraz straty. Górnicki przyznaje, że podczas tworzenia prac chciał wyrazić równocześnie piękno oraz smutek, a subtelna i delikatna forma miała przeplatać się z brutalnością treści i przekazu.

Górnicki podejmuje odważny dialog ze sztuką sakralną oraz malarstwem wielkich mistrzów. Korzysta z tradycji sztuki barokowej, czerpiąc z motywów klasycznej ikonografii. Tytuł prezentowanej pracy narzuca automatyczne skojarzenia z Matką Boską, natomiast kompozycja rzeźby ma swoje analogie w twórczości Caravaggia. Górnicki kontrowersyjnie łączy chrześcijańską tradycję ze światem pop kultury. Odnosi się jednak do fundamentalnych wartości i dramatycznych historii ludzi, którzy nie wytrzymali presji sławy. Prace artysty powinny skłonić do refleksji nad kruchością życia, o czym można łatwo zapomnieć, żyjąc dynamicznie i w pośpiechu. Jednym z głównych pojęć, którymi artysta posługuje się w swojej twórczości, jest utrata, którą łączy z pięknem zawartym w tragicznym losie wielkich postaci.

Artysta przyznaje, że wykonywane przez niego rzeźby są próbą konfrontacji z własnymi demonami. Ilustrują wewnętrzny konflikt oraz stan nieprzerwanej walki, która jednak prowadzi do straty. Pierwsza prezentacja cyklu odbyła się w październiku 2014, w przeddzień 28. urodzin autora.

Górnicki zdobył wyróżniony dyplom na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Janusza Antoniego Pastwy. Artysta w swojej twórczości sięga zarówno po monumentalną skalę, a także tworzy małe, intymne formy, inspirowane codziennymi sytuacjami. Eksperymentuje z różnymi materiałami, takimi jak brąz, kamień, aluminium, ale także tanimi materiałami takimi jak skrawki tkanin, gałązki. Tematyka jego prac oscyluje wokół realizmu, artysta często swoje realizacje rzeźbiarskie instaluje w przestrzeni publicznej, wzywając odbiorców do aktywności i krytycznej obserwacji otoczenia. Ich tytuły i aranżacja często stanowią komentarz na temat związków kultury i polityki, oraz opresyjności instytucji kulturalnych i narzuconych społecznych norm.

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
GÓRNICKI Tomasz

Tomasz Górnicki (ur.1986) to wschodząca gwiazda Polskiej rzeźby, łączy klasyczne, warsztatowe wykształcenie zdobyte na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie z kreacją, wyobraźnią i odwagą na polu eksperymentów estetycznych. W swojej twórczości płynnie porusza się w obrębie szerokiego spektrum technik i materiałów naprzemiennie pracując w marmurze, brązie, aluminium czy stali. Jego prace oscylują wokół tematów związanych z psychologicznym aspektem tożsamości człowieka, jego naturą czy też formowanymi relacjami społecznymi. Nie rzadko prezentuje on bardzo osobiste podejście do tych zagadnień, używając wizerunku swoich najbliższych do „sportretowania” idei.

Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

Ceny wywoławcze.
Dom Aukcyjny Desa Unicum nie publikuje w katalogu cen wywoławczych.
W takim przypadku licytacja rozpoczyna się od podawanej przez aukcjonera w trakcie aukcji ceny wywoławczej, która zwyczajowo zawarta jest między połową a trzy czwarte dolnej granicy estymacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl