Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
GÓRNICKI Tomasz | Damaged

Tomasz GÓRNICKI (ur. 1986)

Damaged

brąz, stal, 30 x 35 cm
sygnowany na podstawie: 'GOR | NIC | KI +'
wysokość postumentu: 125 cm
unikat

WYSTAWIANY:
- Escape Rooms, wystawa grupowa, Pop Up Gallery, Warszawa, 24.09-31.10.2017


Tomasz Górnicki jest rzeźbiarzem młodego pokolenia, który krytycznie przygląda się rzeczywistości. Słynie z "partyzanckiego" podejścia do sztuki i rzeźb pojawiających się bez ostrzeżenia w przestrzeni miejskiej. Jak niespodziewanie ukazują się na ulicach, tak również znikają po pewnym czasie Artysta w swoich realizacjach łączy warsztatowe wykształcenie, które zdobył na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby, z niezwykłą oryginalnością oraz odwagą w realizacji zaangażowanych społecznie projektów. Pobierał nauki w pracowni Janusza Antoniego Pastwy. Na dorobek Górnickiego składają się zarówno monumentalne rzeźby oraz instalacje, jak i małe formy. Autor tworzy przede wszystkim w nurcie realistycznym, ale nie boi się eksperymentów z materiałami, które z upodobaniem zestawia w jednym dziele. Pracuje w kamieniu, brązie, aluminium, ale także szyje czy fotografuje. W przypadku zaprezentowanej pracy "Damaged" uzyskał niezwykły połysk oraz nieskazitelnie gładką powierzchnię
poprzez pokrycie brązu czarnym niklem.
Motyw czaszek przewija się w twórczości artysty w różnych technikach oraz wyrazie. Jak opowiada Górnicki o źródłach tych realizacji w wywiadzie z Mariuszem Szczygłem: "Powiem ci krótko. Wyprowadziłem się z Warszawy tutaj, na wieś, bo zostałem odrzucony przez grupę przyjaciół. Powód konfliktu nie jest do publicznej prezentacji. Uciąłem z nimi wszelkie kontakty. Ale jeśli nie idzie się na psychoterapię, jakoś trzeba sobie radzić. Zrobiłem więc dziewięć czaszek. (…) każda należy do któregoś z nich" (Mariusz Szczygieł w rozmowie z Tomaszem Górnickim, Partyzantka rzeźbiarska Tomasz Górnickiego. Szczygieł na interwencji miejskiej, "Duży Format",styczeń,2017,http://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,21238903,partyzantkarzezbiarska-tomasza-gornickiego-szczygiel-na.html). Początkowy cykl dziewięciu dzieł szybko jednak się rozrósł, a czaszki stały się jednym z najbardziej rozpoznawalnych motywów sztuki rzeźbiarza. Najnowsze realizacje autora oraz wystawa "Opressed" opowiadają o ucisku oraz opresji, za której filary Górnicki uważa religię, państwo, płeć, a także kulturę. W wielu z najnowszych prac porusza zagadnienia opresyjności na poziomie instytucjonalnym, związanej m.in. z państwem, systemami religijnymi czy systemami korporacyjnymi.

Górnicki zdobył wyróżniony dyplom na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Janusza Antoniego Pastwy. Artysta w swojej twórczości sięga zarówno po monumentalną skalę, a także tworzy małe, intymne formy, inspirowane codziennymi sytuacjami. Eksperymentuje z różnymi materiałami, takimi jak brąz, kamień, aluminium, ale także tanimi materiałami takimi jak skrawki tkanin, gałązki. Tematyka jego prac oscyluje wokół realizmu, artysta często swoje realizacje rzeźbiarskie instaluje w przestrzeni publicznej, wzywając odbiorców do aktywności i krytycznej obserwacji otoczenia. Ich tytuły i aranżacja często stanowią komentarz na temat związków kultury i polityki, oraz opresyjności instytucji kulturalnych i narzuconych społecznych norm.

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
GÓRNICKI Tomasz

Tomasz Górnicki (ur.1986) to wschodząca gwiazda Polskiej rzeźby, łączy klasyczne, warsztatowe wykształcenie zdobyte na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie z kreacją, wyobraźnią i odwagą na polu eksperymentów estetycznych. W swojej twórczości płynnie porusza się w obrębie szerokiego spektrum technik i materiałów naprzemiennie pracując w marmurze, brązie, aluminium czy stali. Jego prace oscylują wokół tematów związanych z psychologicznym aspektem tożsamości człowieka, jego naturą czy też formowanymi relacjami społecznymi. Nie rzadko prezentuje on bardzo osobiste podejście do tych zagadnień, używając wizerunku swoich najbliższych do „sportretowania” idei.

Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

Ceny wywoławcze.
Dom Aukcyjny Desa Unicum nie publikuje w katalogu cen wywoławczych.
W takim przypadku licytacja rozpoczyna się od podawanej przez aukcjonera w trakcie aukcji ceny wywoławczej, która zwyczajowo zawarta jest między połową a trzy czwarte dolnej granicy estymacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl