Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
KAWIAK Tomasz | Kamizelka Bad Boy Tomek, 2009 r.

Tomasz KAWIAK (ur. 1943)

Kamizelka Bad Boy Tomek, 2009 r.

aluminium, wys.: 38 cm
sygnowany u dołu: '2009|318 EX.'

W twórczość Tomasza Kawiaka można odnaleźć echa pop-artu, w tym przypadku reprezentowanego wszystkich przez Claesa Oldenburga. Kawiak, podobnie jak amerykański rzeźbiarz, powielał wizerunek obiektów znanych z codziennego życia, najczęściej reprodukując części garderoby, imitując teksturę błękitnego jeansu. Dekoracyjność wykonywanych przez Kawiaka przedmiotów, która zbliża je do filigranowych porcelanowych figurek, jest efektem studiów na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, a następnie pracy na pozycji asystenta w pracowni ceramiki. Artysta oddał delikatność materiału, który się załamuje i fałduje. Innym razem tworzy za pomocą aluminium lub odlewa części garderoby, w zdawałoby się nieelastycznym, solidnym materiale, jakim jest brąz. Efekt plastyczności materii uzupełnia umiejętne wykorzystywanie koloru patyny. Pierwsze części garderoby odlane w brązie powstały jeszcze w latach 70., w czasach PRL-u jeans jako przedmiot importowany, a przez to luksusowy i pożądany, był dostępny tylko Pewexach. O ile twórcy pop-artu w Stanach Zjednoczonych w prześmiewczy sposób komentowali nadprodukcję i konsumpcjonizm społeczeństwa, w tym samym czasie twórcy Bloku Wschodniego, tacy jak Tomasz Kawiak, poprzez wykorzystywanie codziennych przedmiotów, zwracali uwagę na ich niedostępność oraz fakt, że były obiektami marzeń dla wielu młodych ludzi. W kontekście tym przedmioty Kawiaka nabierają politycznego wydźwięku, mówią o kształtującej się tożsamości młodych ludzi, którzy w czasach PRL-u tęsknili za Zachodem, jego kulturą i obietnicą wolności.

Artysta jest jednym z najbardziej charakterystycznych twórców swego pokolenia. Ukończył malarstwo oraz architekturę wnętrz na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, dyplom uzyskał w 1968. Związany z macierzystą uczelnią, w latach 1968-70 pracował jako asystent w pracowni ceramiki na Wydziale Malarstwa. W 1970 roku zaprezentował akcję "Ból Tomka Kawiaka", podczas której zabandażował okaleczone przez służby miejskie drzewa przy jednej z lubelskich ulic. Tego samego roku wyjechał do Paryża, gdzie kontynuował artystyczną edukację w École des Beaux-Arts. Znany z oryginalnych działań artystycznych m.in. akcji "cegłowania" (briquetage), polegającej na pozostawianiu przez artystę w miejscach, które odwiedzał podczas swych licznych podróży, jednakowych cegieł wypalanych w czerwonej glinie, o wymiarach 20 x 10 x 3 cm.

PODATKI i OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl