Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
BĘBNOWSKI Wacław | Waza - Faeton z kwadrygą, 1936 r.

Wacław BĘBNOWSKI (1865 - 1945)

Waza - Faeton z kwadrygą, 1936 r.

brąz, wys. 30 cm, śr. 25 cm
sygnowany na wewnętrznej stronie wylewu: `W. Bębnowski 1936`
odlew współczesny

Dekoracja wazy jest ilustracją mitu dotyczącego syna Heliosa: Faetona. Według wersji opisanej w "Metamorfozach" przez Owidiusza, Faeton spędziwszy młodość wśród śmiertelników, jako człowiek dojrzały zapragnął poznać swojego ojca. Udał się w tułaczkę, żeby odnaleźć złoty pałac Heliosa. Tam poprosił ojca o pozwolenie na powożenie słonecznym rydwanem. Ponieważ Faetonowi brakowało wprawy pegazy zaczęły zjeżdżać na różne strony i młodzieniec stracił kontrolę nad powozem. Słońce niebezpiecznie zbliżało się do ziemi. Helios, aby uniknąć katastrofy strącił własnego syna ze słonecznego rydwanu i sam przejął lejce.

Wacław Bębnowski przez całe swoje artystyczne życie był wielkim orędownikiem secesji i koncepcji wiążących sztukę z przedmiotami użytkowymi. Artysta kształcił się w Moskwie, Krakowie, Paryżu i Monachium i już wtedy zdradzał zainteresowanie kształtującym się modernizmem. W latach 90. XIX w. założył razem z Leonem Kowalskim i Stanisławem Będzińskim pionierską w Polsce "Spółkę Krakowską Artystyczną. Tworzył rzeźby dekoracyjne i sztukę stosowaną cieszące się dużym zainteresowaniem publiczności. W roku 1900 uniezależnił się i w Służewie założył własną pracownię. Ograniczył kontakty z krakowskim i warszawskim światem artystycznym skupiając się na pracy twórczej. Zyskał reputacje samotnika. Tworzył ceramikę, terakotę i odlewy. W swoich pracach często stosował, wywiedzione ze sztuki Auguste`a Rodina, motywy postaci półzatopionych w płaszczyźnie naczynia. Jego prace - tak jak prezentowana waza z wyobrażeniem Faetona - często przedstawiały motywy symboliczne. Bębnowski bywa często zestawiany z innym młodopolskim rzeźbiarzem - Konstantym Laszczką.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl