GRANZOW Wacław | PEJZAŻ Z ZALESZCZYK

Wacław GRANZOW (1887 Warszawa – 1949 Kraków)

PEJZAŻ Z ZALESZCZYK

Olej, tektura; 28,5 x 36 cm
Sygnowany p. d.: W. Granzow | Zaleszczyki

Malarz, nauczyciel rysunków, stryjeczny brat malarza Władysława Granzowa. Studiował przez dwa lata na Wydziale Filozoficznym UJ oraz ukończył kursy pedagogiczne dla nauczycieli rysunków. Należał do Zawiązku Zawodowego Polskich Artystów Malarzy, z którymi wystawiał. W latach powojennych przebywał w Krakowie. Malował głównie widoki architektury miejskiej. Granzow jest autorem książek o sztuce: Wit Stwosz (Warszawa, 1930), Grottger (Warszawa, 1930), Matejko na tle malarstwa polskiego XIX wieku (Warszawa, 1930), Wyspiański jako malarz (Warszawa, 1934), Sztuka za Stanisława Augusta (Warszawa, 1937).
Zaleszczyki (ukr. á?ŽýÍ) - miasto na Podolu w zachodniej Ukrainie, położone w głębokim jarze w zakolu Dniestru, administracyjnie znajduje się w obwodzie tarnopolskim. Z uwagi na swój specyficzny, bardzo ciepły klimat w II Rzeczypospolitej znany kurort ze wspaniałymi plażami nad Dniestrem, miejsce jedynego występowania wielu gatunków roślin, "stolica" uprawy winorośli; co roku urządzano tu ogólnopolskie święto winobrania.