KONIUSZKO Wacław | ZAUŁEK NA KAZIMIERZU W KRAKOWIE, 1879

Wacław KONIUSZKO (1854-1900)

ZAUŁEK NA KAZIMIERZU W KRAKOWIE, 1879

Olej, tektura; 29,8 x 26 cm
Sygnowany p. d.: WKoniuszko | Kraków 30/I | 1879.

Na odwrocie trzy nalepki papierowe:
1. (mps): Ze zbioru Tadeusza Litawińskiego | Wacław KONIUSZKO 1854 - 1900. Uczeń Jana | Matejki w ASP w Krakowie i prof. Wagnera | w Monachium.
"Zaułek na Każmierzu Kraków" | Ol. Tekt. Rozm. 33 x 26. cm. Sygn. W. Koniusz- | ko, Kraków 30. I. 1879. | Wyst. TPSP Kraków 1951. nr. inw. 84.
2. TOW. PRZYJACIÓL SZTUK PIĘKNYCH W KRAKOWIE |
Wystawa "Kraków i ziemia krakowska" | 1951 | Autor Koniuszko Z. |
Tytuł dzieła Zaułek na Kazimierzu | Rodzaj dzieła olej cena …. |
Podpis autora … wym. 40 x 30
(na nalepce pieczątka czerwonym tuszem: WYSTAWA R 1951 |
Kraków … dalej nieczytelna)
3. (nalepka wytworni podobrazia): C 17 `` ef. 240 | W. KOLLER & C. | Chemiker in
Wien | (Silberne Medaille 1845.)
Napisy: (piórem): Wacław | Koniuszko 26 x 33 | sygn. 1879;
(ołówkiem): Rudowska; (numer):? 84
oraz wyciśnięty w podłożu napis: KOLLER & CO | IN WIEN
Bibliografia: Kraków oraz Ziemia Krakowska w malarstwie i grafice XIX i początku XX w., Katalog wystawy TPSP Kraków 1951, s. 8.

Obraz Zaułek na Kazimierzu znajdował się niegdyś w znanej kolekcji inż. arch. Tadeusza Litawińskiego (1902-1986). W swojej zakopiańskiej willi "Boży Dar" gromadził dzieła malarstwa polskiego i obcego, grafikę, ceramikę, szkło i meble. W roku 1959 kolekcjoner został zmuszony do sprzedania części swoich zbiorów. Być może znalazł się wtedy wśród nich obraz Wacława Koniuszki. Pozostałą kolekcję podarował Tadeusz Litawiński w roku 1986 Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (por.: J. W. Sienkiewicz, Zbiory im. Olgi i Tadeusza Litawińskich w Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Lublin 1991.)

Wacław Koniuszko - w latach 1866-75 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u F. Szynalewskiego, W. Łuszczkiewicza i J. Matejki. W roku 1875 uzyskał stypendium i po dłuższej przerwie, w czasie której działał w Krakowie, wyjechał do Monachium. Kontynuował studia w l. 1882-85 w tamtejszej Akademii u Aleksandra Wagnera. Za swoje prace został dwukrotnie odznaczony - w roku 1882 i 1883 - srebrnymi medalami. Po powrocie do Krakowa (1885) ciężko zachorował i niemal całkowicie przestał malować. Tematem jego obrazów były przede wszystkim sceny rodzajowe z życia rzemieślników, biedoty miejskiej, portrety, rzadziej sceny wiejskie. Znaczną część swojej twórczości poświęcił tematyce żydowskiej. Malował zarówno portrety Żydów jak i sceny rozgrywające się na tle architektury i bóżnic krakowskiego Kazimierza - powroty z synagog, święta i modlitwy. Chętnie przy tym przedstawiał te sceny w nocy, oświetlone światłem księżyca.