1968 odbitka żelatynowo-srebrowa, 39,6 x 29,8 cm, sygn. "Wacław Nowak ZPAF / Kraków" i pieczęć autorska z wpisanym tytułem w języku angielskim na odwrocie vintage
Prezentowana praca należy do najbardziej rozpoznawalnej części twórczości Nowaka. Cykl, do którego fotografie artysta wykonał tytułowym rybim okiem, czyli bardzo szerokokątnym obiektywem, przedstawia ciała nagich kobiet. Są one jednak prawie nieczytelne jako ciała, kojarzą się natomiast z kształtem owocu lub jakiegoś obłego przedmiotu. Jest to właśnie efekt wspomnianego obiektywu, który tak "beczkowato" zniekształca obraz. Praca wielokrotnie wystawiana i publikowana.
NOWAK Wacław
Twórczość Wacława Nowaka przypadła na okres przeobrażeń związanych z funkcją fotografii: odchodzenia od jej dokumentacyjnego traktowania, na rzecz eksperymentów i tzw. fotografii kreacyjnej. Za Zbigniewem Zeganem wydzielmy trzy okresy w twórczości tego artysty: - do 1966 (obejmujący ok. 10 lat): zdominowany przez styl life, kiedy uprawia fotografię społeczną,- do 1971 roku: poszukujący-subiektywny, kiedy przeważa eksperyment, - do 1975 roku: wyciszony czas kontemplacji natury, drobnych przedmiotów. To trafny podział, określający dominację pewnych działań i postawę twórczą, jednakże, nie można go traktować zbyt dosłownie. U Wacława Nowaka obserwujemy bowiem kreatywny stosunek do rzeczywistości od początku uprawiania fotografii. Skłonność do drążenia nurtującego go problemu widać już we wczesnych fotografiach z okresu reportażowego Urszula Czartoryska w 1958 roku recenzując wystawę w krakowskim ZPAF-ie wymienia m.in. Wacława Nowaka, pisząc o zdjęciach nieprzypadkowych, a raczej logicznie rozwijanych zamierzeniach o charakterze tyleż plastycznym co literackim. Kartoteką podobizn młodych kobiet nazywa z kolei Czartoryska prace pokazane 3 lata później w Galerii Krzywe koło w Warszawie na wystawie grupy Domino, pisząc iż nie jest to wyłącznie zbiór portretów awantażowych, bowiem autor występuje nie tylko jako ich sojusznik, lecz przede wszystkim ocenia ich własne wyobrażenie o swojej urodzie, sprawdza ich umiejętność samokontroli.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl