Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
PAWLISZAK Wacław | Beduini (Zmowa)

Wacław PAWLISZAK (1866 - 1905)

Beduini (Zmowa)

olej/deska, 21,5 x 40,5 cm
sygnowany p.d.: 'Wacław Pawliszak.'
na odwrociu nalepka wystawowa

POCHODZENIE:
- dom aukcyjny Rempex, czerwiec 2003
- kolekcja prywatna, Warszawa

WYSTAWIANY:
- Józef Brandt - uczniowie i przyjaciele, Muzeum Okręgowe w Radomiu, XII 1998 - VII 1999

Wacław Pawliszak odbył liczne podróże – był w Albanii i Dalmacji, w Turcji, północnej Afryce i w Iranie. Z tych podróży przywiózł bogatą kolekcję wschodnich tkanin i broni. Wyraz fascynacji Wschodem znalazł też wyraz w jego twórczości. „Beduini” to rodzajowa scenka, migawka z codziennego życia mieszkańców pustyni. Wacław Pawliszak to ciekawa i niestety zapoznana postać polskiego malarstwa XIX wieku. Niesłusznym byłoby ograniczenie pamięci o tym malarzu do faktu, że został śmiertelnie postrzelony przez rzeźbiarza Xawerego Dunikowskiego. Artysta odebrał dobre wykształcenie jako uczeń najpierw sławnej Klasy Rysunkowej Wojciecha Gersona, a potem krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych, w której uczył się u Floriana Cynka, Władysława Łuszczkiewicza i w końcu Jana Matejki. Ten ostatni bardzo cenił Pawliszaka – uczeń z wielką wprawą malował konie i jeźdźców. By wyćwiczyć się w tym jeszcze lepiej, odbył podróż do Monachium, gdzie pobierał nauki u Józefa Brandta. Oficjalną edukację zakończył w Paryżu u Carolus-Durana. Poza licznymi przedstawieniami husarii, pełnymi energii i dobrze oddanego ruchu, Pawliszak zajmował się również malarstwem historycznym.

Wacław Pawliszak rozpoczął naukę malarstwa w Klasie Rysunkowej Wojciecha Gersona, kontynuował ją w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Floriana Cynka i Władysława Łuszczkiewicza, a w latach 1883- 85 na oddziale kompozycyjnym u Jana Matejki. Studia artystyczne uzupełniał w Monachium i w Paryżu, gdzie w 1889 roku otrzymał brązowy medal na Wystawie Powszechnej, dzięki czemu jego obrazy pojawiały się także na rynkach sztuki w Berlinie i w Londynie. Po powrocie do kraju zamieszkał w Warszawie; wiele podróżował- zwiedził Algierię, Maroko, Tunis, przez rok mieszkał w Rzymie. Ulubioną tematyką artysty były motywy związane ze Wschodem- malował sceny rodzajowe, batalistyczne, konie i wojowników, także sceny dworskie oraz portrety. Zginął zastrzelony w wyniku osobistego zatargu z rzeźbiarzem Xawerym Dunikowskim.

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
PAWLISZAK Wacław
jJako dziecko uczył się rysunku u Wojciecha Gersona w warszawskiej Klasie Rysunkowej, a jako czternastolatek rozpoczął studia w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie. Utalentowany chłopiec był ulubionym uczniem Jana Matejki. Krótko uczył się także w Monachium u Józefa Brandta i w Paryżu. Wiele podróżował, m.in. na Wschód, w którym „rozmiłował się do fanatyzmu”. Zginął tragicznie zastrzelony przez rzeźbiarza Xawerego Dunikowskiego. Malował nieliczne portrety i pejzaże, a głównie obrazy historyczne i batalistyczne z dziejów wojen polskich w XVII wieku. Pracował nad Pocztem królów polskich, wykonywał ilustracje do czasopism i książek, w tym do Pana Tadeusza Adama Mickiewicza i Beniowskiego Juliusza Słowackiego oraz wiedeńskiego wydania Baśni z tysiąca i jednej nocy. W polskich zbiorach muzealnych dzieł artysty jest niewiele, większa ich liczba znajduje się w zbiorach prywatnych.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

Ceny wywoławcze.
Dom Aukcyjny Desa Unicum nie publikuje cen wywoławczych we wszystkich katalogach aukcyjnych.
W takim przypadku licytacja rozpoczyna się od podawanej przez aukcjonera w trakcie aukcji ceny wywoławczej, która zwyczajowo zawarta jest między połową a trzy czwarte dolnej granicy estymacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl