Ołówek, akwarela, papier; 31 x 46,5 cm Sygnowany ołówkiem p.d.: Yasieńczyk Na odwrocie oprawy napis: Malował Pawliszak | kupiony od autora
Naukę malarstwa rozpoczął u W. Gersona w warszawskiej Klasie Rysunkowej. Następnie kształcił się u J. Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (1880-85), u J. Brandta w Monachium (1885) i u Carolus-Durana w Paryżu (1886). Zamieszkał w Warszawie, gdzie debiutował obrazem Podarunek kozaczy. Stąd wyjeżdżał w liczne podróże - w roku 1882 do Afryki (Algier, Tunis, Maroko), w 1893 roku do Albanii i Dalmacji oraz Rzymu, w roku 1885 na Bliski Wschód (Egipt, Irak, Iran, Turcja), w 1898 roku na Kaukaz i Krym. Rok 1893 spędził w Rzymie. Przebywał też u W. Branickiego w Białej Cerkwi na Ukrainie, gdzie rysował konie ze słynnej stadniny hrabiego. Był członkiem Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych (od 1897). Malował sceny batalistyczne, zaczerpnięte z historii Polski XVII i XVIII wieku. Bardzo interesował się Wschodem, co przejawiało się nie tylko w obrazach wyobrażających jeźdźców wschodnich, ale w znajomości obyczajów, sztuki i strojów wschodnich; był cenionym malarzem orientalistą i kolekcjonerem przedmiotów wschodnich. Malował także scenki rokokowe. Ilustrował książki oraz czasopisma. Był wyśmienitym malarzem koni w ruchu. Zginął w wyniku postrzelenia przez X. Dunikowskiego.
PAWLISZAK Wacław
jJako dziecko uczył się rysunku u Wojciecha Gersona w warszawskiej Klasie Rysunkowej, a jako czternastolatek rozpoczął studia w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie. Utalentowany chłopiec był ulubionym uczniem Jana Matejki. Krótko uczył się także w Monachium u Józefa Brandta i w Paryżu. Wiele podróżował, m.in. na Wschód, w którym „rozmiłował się do fanatyzmu”. Zginął tragicznie zastrzelony przez rzeźbiarza Xawerego Dunikowskiego. Malował nieliczne portrety i pejzaże, a głównie obrazy historyczne i batalistyczne z dziejów wojen polskich w XVII wieku. Pracował nad Pocztem królów polskich, wykonywał ilustracje do czasopism i książek, w tym do Pana Tadeusza Adama Mickiewicza i Beniowskiego Juliusza Słowackiego oraz wiedeńskiego wydania Baśni z tysiąca i jednej nocy. W polskich zbiorach muzealnych dzieł artysty jest niewiele, większa ich liczba znajduje się w zbiorach prywatnych.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Zapis "* opłata droit de suite" oznacza obiekty, podlegające opłacie tzw. droit de suite, tj. prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymywania wynagrodzenia z tytułu dokonanych zawodowo odsprzedaży oryginalnych egzemplarzy dzieł. Powyzsza opłata jest obliczana zgodnie z art. 19 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz.U. z 2006r. Nr 90, poz. 631 z późn. zmianami).
Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl