Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
SZYMANOWSKI Wacław | Juliusz Słowacki, 1909

Wacław SZYMANOWSKI (1859 - 1930)

Juliusz Słowacki, 1909

Gips; wym.: 39 x 41 x 22 cm; sygn. z tyłu na cokole, od prawej: W. Szymanowski; z przodu na cokole napis: ŻEBY TEŻ JEDNA PIERŚ BYŁA ZROBIONA / NIE PODŁUG MIARY KRAWCA LECZ FIDIASZA! / ŻEBY TEŻ JEDNA PIERŚ JAK PIERŚ MEMNONA / ŻEBY TEŻ JEDNA! / BENIOWSKI PIEŚŃ III.

W związku z setną rocznicą urodzenia Juliusza Słowackiego, która przypadała na rok 1909, Szymanowski stworzył jego rzeźbę, powtórzoną w różnych odlewach. W katalogu wystawy "Wacław Szymanowski 1859-1930" (Muzeum Narodowe w Warszawie 1981) H. Kotkowska-Bareja podała, że Komitet obchodów setnej rocznicy urodzin Juliusza Słowackiego we Lwowie wydał co najmniej sześć egzemplarzy w brązie oraz inne w nieznanym materiale i formie. Inne znane odlewy tej rzeźby: 1) gips, 40,5 x 41 x 24 cm, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego; 2) gips, 39 x 41 x 22 cm, Muzeum Narodowe w Warszawie. W 1909 odlano w Paryżu pomnik, który odsłonięto w 1910 w kościele w Krzemieńcu na Wołyniu.
Lit.: Wacław Szymanowski, katalog wystawy monograficznej, Muzeum Narodowe w Warszawie, 1981, poz. 25e (tamże obszerna literatura wraz z publikacjami w czasopismach); Katalog wystawy zbiorowej rzeźb i obrazów Wacława Szymanowskiego, Muzeum Wielkopolskie w Poznaniu, 1920; D. Kaczmarczyk, Rzeźba polska, Warszawa 1973, poz. 477.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
SZYMANOWSKI Wacław
Najwybitniejszy rzeźbiarz epoki Młodej Polski, twórca m.in. pomnika Chopina w warszawskich Łazienkach. Sportretowany przez Malczewskiego w swojej pracowni na tle Pochodu na Wawel, odlewu fragmentu nagrobka Kazimierza Jagiellończyka i innych rzeźb.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl