Waldemar Świerzy Urodzony w 1931 roku. Autor ponad 500 okładek i ilustracji. Najważniejsze nagrody: Grand Prix im. Toulouse-Lautreca, I nagroda Pirix X Biennale de Sao Paulo, Złoty Medal Międzynarodowe Biennale Plakatu Warszawa, I nagroda Międzynarodowe Biennale Plakatu Lahti, I nagroda "Hollywood Reporter? 1975 i 1985 rok. Wiele nagród Biennale Plakatu Polskiego Katowice. 1997 rok tytuł Doktora Honoris Causa ASP w Krakowie. 2006 rok Złoty Medal Gloria Artis. W latach 1953 - 2010 autor wielu wystaw indywidualnych. Brał udział we wszystkich znaczących wystawach plakatu polskiego w kraju i za granicą. Członek Alliance Graphique International.
ŚWIERZY Waldemar
Waldemar Świerzy, plakacista, grafik, ilustrator książek. Autor m.in. obwolut do znakomitej serii PIW-owskiej Współczesna proza światowa. Projektował też okładki do płyt, kalendarze i znaczki pocztowe. Jako wystawiennik przygotowywał oprawy graficzne dla polskich pawilonów na Międzynarodowych Targach m.in. w Nowym Jorku, Lipsku, Wiedniu, Casablance i w Poznaniu.
Urodził się w Katowicach. Studia odbył w latach 1947-1952 w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (Wydział Grafiki w Katowicach). Malarstwa uczył się u prof. Rafała Pomorskiego, grafiki u prof. Józefa Mroszczaka. Od 1965 roku zajął się pracą dydaktyczną w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu jako kierownik Pracowni Grafiki Projektowej. W 1970 roku prowadził cykl wykładów dla grafików w Hawanie, w latach 1979-1980 na Uniwersytecie w Meksyku, w 1985 roku wykładał w Hochschule der Kunste w Berlinie Zachodnim. W 1979 roku został przewodniczącym Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. W 1994 roku objął pracownię plakatu na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
W 1959 roku otrzymał Grand Prix im. Toulouse-Lautreca na 1. Międzynarodowej wystawie plakatu filmowego w Wersalu za plakat Czerwona Oberża, zaś w 1962 roku na tej samej wystawie zdobył trzecią nagrodę za plakat Dwa piętra szczęścia. W 1970 roku otrzymał I nagrodę Prix 10. Biennale de Sao Paulo. W 1975 i 1985 roku zdobył pierwszą nagrodę na Konkursie plakatów filmowych tygodnika "Hollywood Reporter" w Los Angeles (Ziemia obiecana i Psy wojny).
W 1997 roku Świerzy otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Był członkiem prestiżowej Aliance Graphique Internationale (AIG).
Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Stedelijk Museum w Amsterdamie, Kunstbiblothek w Berlinie, Ermitażu w Leningradzie, Institute of Contemporary Art w Londynie, Muzeum Narodowym w Poznaniu, Muzeum Plakatu w Wilanowie i wielu innych prestiżowych muzeach na świecie i w Polsce.
Waldemar Świerzy należał do ścisłego grona najwybitniejszych polskich plakacistów, jest jednym z twórców "polskiej szkoły plakatu" z lat 60. i 70. XX wieku. Jak sam niejednokrotnie podkreślał w wywiadach duży wpływ na wybór przyszłego zawodu miała w jego przypadku nauka w pracowni świetnego grafika i pedagoga, Józefa Mroszczaka. To on właśnie namówił Świerzego do przeprowadzki tuż po dyplomie do Warszawy, gdzie zaproponował mu pracę w dziale graficznym Wydawnictwa Artystyczno-Graficznego (przemianowanego później na Krajową Agencję Wydawniczą), którą artysta kontynuował przez wiele lat.
Świerzy jest autorem imponującej, o ile nie rekordowej, ilości plakatów, stworzył ich ponad półtora tysiąca. O popularności jego prac świadczy fakt, że plakat Mazowsza (1954) został powielony w milionie egzemplarzy. Artysta projektował głównie plakaty o tematyce kulturalnej (teatralne, filmowe, cyrkowe i muzyczne), ale w jego dorobku nie brakuje także prac o wymowie społecznej czy propagujących sport.
Informacje dla kupujących:
"Obudźmy się do działania" to wspólny temat 12 unikatowych prac polskich artystów. To zamknięty przez nich w obrazach czas – 12 miesięcy symbolizujących przebudzenie ze snu, 365 dni dających szansę i nadzieję na powrót do działania. Głównym celem przedsięwzięcia jest wsparcie fundacji "Akogo?" przy budowie pierwszej w Polsce kliniki-wzorca dla dzieci po ciężkich urazach mózgu wymagających długotrwałego, intensywnego i kosztownego leczenia.
W kalendarzu znalazły się dzieła Agaty Nowickiej, Mariusza Stawarskiego, Mieczysława Wasilewskiego, Waldemara Świerzego, Piotra Fąfrowicza, Waldemara Jerzego Marszałka, Marianny Sztymy, Joanny Szachowskiej, Andrzeja Pągowskiego, Józefa Wilkonia, Tomasza Sętowskiego oraz Wiesława Sadowskiego. Nad projektem od strony artystycznej czuwa Andrzej Pągowski. Partnerem w realizacji przedsięwzięcia jest firma farmaceutyczna Sanofi-Aventis.
____________________________________
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl