Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
ŚWIERZY Waldemar | Król Jan Sobieski

Waldemar ŚWIERZY (1931-2013)

Król Jan Sobieski

akwarela, gwasz/papier, 50,5 x 36 cm
na odwrocie odręczny napis: `Król Jan Sobieski | Szkic barwny do | Poczet Władców Polski | autor: Waldemar Świerzy`

Dochód z licytacji przekazany zostanie na rzecz rodzinnych domów dziecka w Żabicach i w Bohukałach.

Od czasu stworzenia oryginalnego pocztu Matejki minęło już 115 lat. Dlatego podjęliśmy próbę stworzenia wizerunków bardziej współczesnych, choć oczywiście z zachowaniem dbałości o realia historyczne, zgodnie z aktualną wiedzą na ten temat. Idealnym autorem dla tak ambitnego przedsięwzięcia jest jeden z najwybitniejszych polskich plakacistów, współtwórca Polskiej Szkoły Plakatu, autor tysięcy prac graficznych, głównie portretowych - profesor Waldemar Świerzy. Tworzy on współczesne, autorskie portrety władców widzianych oczami współczesnego artysty. Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia jest Andrzej Pągowski i jego firma Kreacja Pro. Andrzej Pągowski zabiegał o realizację projektu przez kilka lat, dopracowując szczegóły i szukając środków na jego godną oprawę. Projekt wszedł w życie dzięki pomocy i specjalnej życzliwości Sponsora Głównego, którym został Bank PKO BP SA, który dzięki tej realizacji po raz kolejny połączył tradycję z nowoczesnością.
Praca nad całą realizacją przewidziana jest jeszcze na dwa lata. Wizerunki władców polskich były prezentowane w drukach już od XVI wieku. Jednym z pierwszych tego typu wydawnictw była Chronica Polonorum Macieja Miechowity z 1519. W latach 1768-71 na zamówienie Stanisława Augusta, Marcello Bacciarelli, wykonał 22 portrety polskich królów. Na potrzeby tego pocztu sprowadzono do Warszawy istniejące wówczas wizerunki władców, a sam król dokonywał wyboru najwłaściwszego. Najsłynniejszy Poczet Królów i Książąt Polskich autorstwa Jana Matejki powstał trochę przypadkowo, bo na zamówienie wiedeńskiego wydawcy Maurycego Perlesa. Poczet opublikowano drogą subskrypcji w latach 1890 -1892 w formie albumu reprodukcji światłodrukowych z komentarzami historycznymi Stanisława Smółki i Augusta Sokołowskiego. Projekty wykonane były w technice rysunku, pozbawione koloru i dostosowane do ówczesnych technik drukarskich. W okresie późniejszym były kolorowane lub na ich podstawie inni artyści malowali swoje portrety władców. Tak więc, kolorowe portrety powszechnie kojarzone jako dzieło Matejki nie są do końca (bądź wcale) jego autorstwa. Dziełom Bacciarellego i Matejki zarzucono nieścisłości, co nie przeszkodziło im zawładnąć na wiele pokoleń wyobraźnią Polaków. O wiarygodność detali historycznych dba zespół ekspercki pod przewodnictwem mediewisty prof. Błażeja Śliwińskiego (dyrektora naukowego Encyklopedii Gdańska). Eksperci przygotują materiały źródłowe: istniejące wizerunki, detale historyczne, akcesoria, teksty historyczne, na podstawie, których artysta tworzy wizje portretów władców. Do tej pory powstało 12 portretów, ale chcielibyśmy stworzyć pełen poczet naszych władców tak, aby powstała unikatowa w skali Światowej galeria pięćdziesięciu portretów.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
ŚWIERZY Waldemar
Waldemar Świerzy, plakacista, grafik, ilustrator książek. Autor m.in. obwolut do znakomitej serii PIW-owskiej Współczesna proza światowa. Projektował też okładki do płyt, kalendarze i znaczki pocztowe. Jako wystawiennik przygotowywał oprawy graficzne dla polskich pawilonów na Międzynarodowych Targach m.in. w Nowym Jorku, Lipsku, Wiedniu, Casablance i w Poznaniu.
Urodził się w Katowicach. Studia odbył w latach 1947-1952 w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (Wydział Grafiki w Katowicach). Malarstwa uczył się u prof. Rafała Pomorskiego, grafiki u prof. Józefa Mroszczaka. Od 1965 roku zajął się pracą dydaktyczną w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu jako kierownik Pracowni Grafiki Projektowej. W 1970 roku prowadził cykl wykładów dla grafików w Hawanie, w latach 1979-1980 na Uniwersytecie w Meksyku, w 1985 roku wykładał w Hochschule der Kunste w Berlinie Zachodnim. W 1979 roku został przewodniczącym Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. W 1994 roku objął pracownię plakatu na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
W 1959 roku otrzymał Grand Prix im. Toulouse-Lautreca na 1. Międzynarodowej wystawie plakatu filmowego w Wersalu za plakat Czerwona Oberża, zaś w 1962 roku na tej samej wystawie zdobył trzecią nagrodę za plakat Dwa piętra szczęścia. W 1970 roku otrzymał I nagrodę Prix 10. Biennale de Sao Paulo. W 1975 i 1985 roku zdobył pierwszą nagrodę na Konkursie plakatów filmowych tygodnika "Hollywood Reporter" w Los Angeles (Ziemia obiecana i Psy wojny).
W 1997 roku Świerzy otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Był członkiem prestiżowej Aliance Graphique Internationale (AIG).
Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Stedelijk Museum w Amsterdamie, Kunstbiblothek w Berlinie, Ermitażu w Leningradzie, Institute of Contemporary Art w Londynie, Muzeum Narodowym w Poznaniu, Muzeum Plakatu w Wilanowie i wielu innych prestiżowych muzeach na świecie i w Polsce.
Waldemar Świerzy należał do ścisłego grona najwybitniejszych polskich plakacistów, jest jednym z twórców "polskiej szkoły plakatu" z lat 60. i 70. XX wieku. Jak sam niejednokrotnie podkreślał w wywiadach duży wpływ na wybór przyszłego zawodu miała w jego przypadku nauka w pracowni świetnego grafika i pedagoga, Józefa Mroszczaka. To on właśnie namówił Świerzego do przeprowadzki tuż po dyplomie do Warszawy, gdzie zaproponował mu pracę w dziale graficznym Wydawnictwa Artystyczno-Graficznego (przemianowanego później na Krajową Agencję Wydawniczą), którą artysta kontynuował przez wiele lat.
Świerzy jest autorem imponującej, o ile nie rekordowej, ilości plakatów, stworzył ich ponad półtora tysiąca. O popularności jego prac świadczy fakt, że plakat Mazowsza (1954) został powielony w milionie egzemplarzy. Artysta projektował głównie plakaty o tematyce kulturalnej (teatralne, filmowe, cyrkowe i muzyczne), ale w jego dorobku nie brakuje także prac o wymowie społecznej czy propagujących sport.
Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych.

Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
022 818 94 68
0693 108 148
mail: aukcje@artinfo.pl

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl