olej, tektura; 44 x 68 cm; sygnowany po prawej stronie dołu: W. Kryciński
Walerian Kryciński w latach 1872-1875 studiował w krakowskiejSzkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem W. Łuszczkiewicza, F. Szynalewskiego i J. Matejki.Następnie studia kontynuował w Wiedniu w Akademii Sztuk Pięknych i w Kunstgewerbeschule pod kierunkiem J.R. Storcka, Sanfbergera, E. Donadiniego. Odbył podróż artystyczną podczas której odwiedził Norymbergę, Augsburg, Frankfurt nad Menem, Salzburg, Pragę, Monachium i Paryż. W 1879 roku powrócił do Krakowa i poślubił Helenę Horaczek. Od 1880 do 1898 roku był wykładowcą rysunku i malarstwa dekoracyjnego w gimnazjum w Kołomyi, od 1885 przez pięć lat wykładał technologię procesów ceramicznych. W 1898 roku przeprowadził się do Lwowa, gdzie objął stanowisko dyrektora w Szkole Przemysłowej. Po przejściu w stan spoczynku powrócił do Krakowa.
KRYCIŃSKI Walerian
Malarz, ceramik, projektant, publicysta i pedagog, związany z lwowskim i krakowskim środowiskiem artystycznym. Kształcił się w krakowskiej SSP u F. Szynalewskiego i W. Łuszczkiewicza (1872-1875). Studia uzupełniał w Wiedniu w tamtejszej akademii i Kunstgewerbeschule. W 1879 wrócił do kraju, gdzie pracował jako nauczyciel rysunku, malarstwa dekoracyjnego i ceramiki w Kołomyi i Lwowie. Był wielkim popularyzatorem ceramiki pokuckiej, projektował plakaty, karty pocztowe, wzory tkanin i haftów. Jest autorem licznych prac z zakresu malarstwa ściennego, m.in. dekoracja loży I piętra Teatru Miejskiego we Lwowie, w 1880 projekt i realizacja polichromii do Sukiennic na przyjęcie Franciszka Józefa. W swoich obrazach olejnych, akwarelach i rysunkach, nawiązujących do tradycji akademizmu wiedeńskiego, najczęściej podejmował tematykę związaną z Pokuciem, rejonem Podhala i Beskidami. Artysta regularnie wystawiał swoje prace w krakowskim i lwowskim TPSP oraz w warszawskiej Zachęcie.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl