ELJASZ-RADZIKOWSKI Walery | PORTRET MAŁEGO CHŁOPCA (ZAPEWNE SYNA ARTYSTY, STANISŁAWA) Z KONFEDERATKĄ W DŁONIACH, 1869 r.

Walery ELJASZ-RADZIKOWSKI (1841-1905)

PORTRET MAŁEGO CHŁOPCA (ZAPEWNE SYNA ARTYSTY, STANISŁAWA) Z KONFEDERATKĄ W DŁONIACH, 1869 r.

Akwarela, ołówek, papier; 10,9 x 7,9 cm (w świetle passe-partout)
Sygnowany ołówkiem p.d.: 2/12 1869 | WE (monogram wiązany)

[Ekspertyza Wacławy Milewskiej]

Walery Eliasz Radzikowski - artysta malarz, rysownik i grafik, miłośnik Tatr, jeden z prekursorów polskiego taternictwa, propagator turystyki tatrzańskiej.
Za ekspertyzą: "Wykształcenie artystyczne Eliasz zdobył w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, do której uczęszczał w latach 1856-62, następnie w czasie dalszych, trzyletnich studiów w monachijskiej Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych, wreszcie podczas podróży artystycznych do Włoch, Niemiec, Belgii, Francji i Szwajcarii. (...) Artysta wypracował z czasem [w dziedzinie techniki akwarelowej] indywidualny, łatwo rozpoznawalny styl. Akwarelowe prace Eliasza to właściwie kolorowane akwarelą rysunki, wykonane delikatną, wręcz nikłą kreską bardziej konturowo, niż malarsko opisują kształty. (...) Sportretowanie małego dziecka, zapewne swego małego synka Stanisława, z konfederatką w dłoniach jest osobistą, patriotyczną manifestacją artysty, który w latach powstania styczniowego był współpracownikiem Rządu Narodowego, a jako malarz wielokrotnie podejmował tematy z dawnej i współczesnej historii Polski, zgodnie z panującym współcześnie nurtem historyzmu w sztuce polskiej, przypominającym świetność dawnej Rzeczypospolitej i krzepiącym wiarę w odzyskanie niepodległości.

ELJASZ-RADZIKOWSKI Walery
Znany jest nie tylko jako malarz, ale także jako autor przewodników tatrzańskich i wielki popularyzator Tatr i Zakopanego. Studia malarskie odbył w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem W.Łuszczkiewicza, od którego przejął „starożytnicze” zainteresowania dawnymi zabytkami Krakowa i tematami historycznymi w obrazach. Naukę kontynuował w Monachium, gdzie w okresie powstania w 1863 r. pełnił specjalną misję zleconą przez Rząd Narodowy. Podróżował do Belgii, Francji, Niemiec, Szwajcarii i Włoch. Przyjaźnił się z J.I.Kraszewskim, który często służył mu radą w wyborze tematów obrazów i dopomógł do wydania opracowanego przez Eljasza Ilustrowanego Przewodnika do Tatr, Pienin i Szczawnic (1870). Eljasz malował olejno i akwarelą - widoki zabytków Krakowa i większe kompozycje o tematach historycznych (np. Żółkiewski pod Cecorą, Obrona Krakowa przed Szwedami, Wjazd Jana III do Wiednia).