Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
ELJASZ-RADZIKOWSKI Walery | Scena rodzajowa z polskim szlachcicem, 1864 r.

Walery ELJASZ-RADZIKOWSKI (1841-1905)

Scena rodzajowa z polskim szlachcicem, 1864 r.

olej/płótno, 48 x 34,5 cm
sygnowany monogramem wiązanym, datowany i opisany p.d.: '8/5 1864 | WE | München'

POCHODZENIE:
- kolekcja prywatna, Polska

Walery Eljasz Radzikowski to jeden z ojców polskiego malarstwa historycznego i wszechstronny człowiek, który zajmował się malarstwem, ilustracją, grafiką artystyczną oraz fotografią. Był przyjacielem Józefa Ignacego Kraszewskiego, który wywarł istotny wpływ na jego twórczość. Pierwsze lekcje malarstwa odebrał od Władysława Łuszczkiewicza w Krakowie. Przejął od niego antykwaryczne pasje i miłość do Krakowa, które towarzyszyły mu przez całe życie. Radzikowski należał do pierwszego pokolenia polskich malarzy, studiujących w akademii monachijskiej (1863-65). Uczył się u Hermanna Anschütza, Moritza von Schwindta i w prywatnej pracowni Franza Adama. Potem uzupełnił jeszcze wykształcenie o podróże studyjne po Niemczech, Belgii, Francji, Szwajcarii i Włoszech (1865-66), by w 1866 roku powrócić do Krakowa. W latach 1872-91 pracował jako nauczyciel rysunku w Gimnazjum św. Anny, a od 1877 roku w Żeńskim Seminarium Nauczycielskim w Krakowie. Malarz interesował się głównie tematami historycznymi. Tematy i motywy swoich obrazów wybierał, zasięgając sugestii, porad i wsparcia pisarza Józefa Ignacego Kraszewskiego. Odkrywał je w historycznych kronikach, pamiętnikach i wspomnieniach, w dziełach literackich i legendach, po czym przenosił je na swoje historyczno-rodzajowe i batalistyczne płótna. Był też ważną postacią w historii opisania Tatr. W 1861 roku udał się tam po raz pierwszy i od tego czasu wielokrotnie obierał góry za temat swoich prac artystycznych i literackich.

Walery Eljasz Radzikowski był uczniem Władysława Łuszczkiewicza w krakowskiej SSP (1856-62). Pod wpływem jego twórczości zaczął malować kompozycje historyczne. Naukę malarstwa kontynuował w Monachium, gdzie specjalizował się w malarstwie akwarelowym w pracowni Teodora Horschelta (1862-65). Twórczość Radzikowskiego rozwijała się w dwóch nurtach tematycznych - do pierwszego należały kompozycje historyczne, inspirowane przeszłością narodową oraz literaturą piękną; do drugiego nurtu należało malarstwo pejzażowe, zwłaszcza widoki tatrzańskie.

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
ELJASZ-RADZIKOWSKI Walery
Znany jest nie tylko jako malarz, ale także jako autor przewodników tatrzańskich i wielki popularyzator Tatr i Zakopanego. Studia malarskie odbył w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem W.Łuszczkiewicza, od którego przejął „starożytnicze” zainteresowania dawnymi zabytkami Krakowa i tematami historycznymi w obrazach. Naukę kontynuował w Monachium, gdzie w okresie powstania w 1863 r. pełnił specjalną misję zleconą przez Rząd Narodowy. Podróżował do Belgii, Francji, Niemiec, Szwajcarii i Włoch. Przyjaźnił się z J.I.Kraszewskim, który często służył mu radą w wyborze tematów obrazów i dopomógł do wydania opracowanego przez Eljasza Ilustrowanego Przewodnika do Tatr, Pienin i Szczawnic (1870). Eljasz malował olejno i akwarelą - widoki zabytków Krakowa i większe kompozycje o tematach historycznych (np. Żółkiewski pod Cecorą, Obrona Krakowa przed Szwedami, Wjazd Jana III do Wiednia).

Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

Ceny wywoławcze.
Dom Aukcyjny Desa Unicum nie publikuje w katalogu cen wywoławczych.
W takim przypadku licytacja rozpoczyna się od podawanej przez aukcjonera w trakcie aukcji ceny wywoławczej, która zwyczajowo zawarta jest między połową a trzy czwarte dolnej granicy estymacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl