olej, deska; 23,5 x 35 cm; sygnowany i datowany po prawej stronie u dołu: W. Płauszewski | 1899
Walery Płauszewski (Plauszewski), syn emigranta 1831 pochodzącego z Podola, Piotra, naukę rozpoczął w Szkole Polskiej w Paryżu w 1842 roku. Przerwał uczęszczanie do szkoły i wybrał się w drogę do Polski z zamiarem przystąpienia do Powstania Wielkopolskiego. Zawrócony przez rodzinę kontynuował naukę do roku 1851. W szkole otrzymał nagrodę za rysunek i pejzaż w roku 1849/1850. Po skończeniu szkoły zajmował się projektami haftów i tkanin. Był nauczycielem rysunku w Szkole Polskiej. Żywo angażował się w życie emigracji polskiej w Paryżu. Brat Walerego Płauszewskiego, Piotr (1845-1910) był fotografem i rysownikiem, jego syn, Ludwik również wykazywał uzdolnienia artystyczne, był studentem szkoły sztuk plastycznych w Paryżu; zginął w czasie I wojny światowej, w 1914 roku. Walery Płauszewski kopiował dzieła z Luwru. Jedną z jego kopii malarskich Galeria Apollina zakupiła w roku 1875 rządowa komisja sztuk pięknych. Jednak głównie malował portrety. Dwa portrety jego pędzla znajdują się w zbiorach Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, o innym portrecie, w zbiorach rapperswilskich, ukazującym generała J. Dwernickiego, istnieje informacja z roku 1928. Oferowany obraz należy więc do nielicznych przykładów spuścizny artystycznej Płauszewskiego.