olej/płótno, 99 x 99 cm sygnowany i datowany l.d.: `WO 96`
Studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie, pod kierunkiem: W. Taranczewskiego, T. Łakomskiego, C. Rzepińskiego. W 1966 r. otrzymał dyplom w pracowni H. Rudzkiej-Cybisowej. Do początku lat 80 - tych jego twórczość pozostawała w cieniu życia artystycznego. Artysta nie mieścił się w kanonach awangardowych poszukiwań sztuki lat 60. i 70. W 1987 r. jego prace wystawiane były w ramach ekspozycji "Realizm radykalny, abstrakcja konkretna" w Muzeum Narodowym w Warszawie. Dwa lata później, sopockie BWA zorganizowało retrospektywną wystawę jego prac. Na początku lat 80 - tych został uznany za prekursora "polskiej ekspresji" i "kontynuatora figuracji lat 50." Wtedy to W. Obrzydowski spalił prawie wszystkie dzieła, które powstały w latach 1966-68 i zaczął przeciwstawiać się obowiązującemu koloryzmowi. Jego prace charakteryzuje niechlujność i brzydota, artysta często malował na odwrocie płócien, bądź na blejtramach.
Studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie, pod kierunkiem: Wacława Taranczewskiego, Tadeusza Łakomskiego i Czesława Rzepińskiego. W 1966 roku otrzymał dyplom w pracowni Hanny Rudzkiej-Cybisowej.
Jest zaliczany do przedstawicieli "nowej ekspresji" - prekursor transawangardy, kierunku rozwijającego się równolegle w Europie i Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Do początku lat 80. jego twórczość pozostawała w cieniu życia artystycznego. Artysta nie mieścił się w kanonach awangardowych poszukiwań sztuki lat 60. i 70.
W 1987 roku jego prace wystawiane były w ramach ekspozycji Realizm radykalny, abstrakcja konkretna w Muzeum Narodowym w Warszawie. Dwa lata później sopockie BWA zorganizowało retrospektywną wystawę jego prac. Jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych oraz brał udział w licznych wystawach zbiorowych. Wiesław Obrzydowski był artystą totalnym, wszystko było podporządkowane sztuce. Cała twórczość wywodzi się z jego życia i życia najbliższych. Przeważają portrety rodziny, autoportrety i wszystko co było w pobliżu artysty. Był ekspresjonistą i to była jego organiczna przynależność - opowiadał w swoim malarstwie wyraziste historie wywodzące się z kręgu jego otoczenia. Wszystko powstawało z gestu, spontanicznie, brawurowo z jednoczesną doskonałością i biegłością rysunku. Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, w Muzeum Ślaskim w Katowicach, Muzeum Uniwersytetu Jagielońskiego w Krakowie, oraz w bardzo licznych i znaczących kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl