Węgiel, papier; 47,8 x 68 cm (w świetle ramy) Sygnowany p.d.: WiktorZin
Wiktor Zin był z wykształcenia architektem po studiach w krakowskiej Akademii Górniczo- Hutniczej. Pracował naukowo; na początku w rodzimej uczelni (do 1949), następnie w Politechnice krakowskiej. Od roku 1962 był dyrektorem Instytutu Historii Architektury i Konserwacji Zabytków, a w latach 1962-67 pełnił funkcję dziekana Wydziału Architektury. W roku 1979 uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. Poza pracą naukową pełnił rozliczne funkcje - m.in. był głównym architektem miasta Krakowa, generalnym konserwatorem zabytków (1977-81), przewodniczącym Międzyresortowej Komisji d.s. Rewaloryzacji Zabytkowych Zespołów Miejskich. Należał do wielu stowarzyszeń - m.in. do SARP-u, Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. Był także autorem akwareli i rysunków, projektantem scenografii teatralnych (m.in. do Strasznego Dworu, Hrabiny, Otella), popularyzatorem polskiej historii i sztuki. Wydał wiele prac naukowych, publikacji książkowych i prasowych. Największą popularność zdobył prowadząc telewizyjny cykl wykładów "Piórkiem i węglem". Był gospodarzem wielu innych cykli by wymienić tu tylko "Spotkania z zabytkami", "Spotkanie z prof. Zinem", "Szkoły patrzenia". Prowadził także audycje radiowe. W "Piórkiem i węglem" Wiktor Zin snuł opowieści o zabytkowej architekturze, pałacach, pałacykach i dworkach ziemiańskich, miejskich kamienicach, rynkach małych miasteczek okolonych drewnianymi domami z podcieniami, i o malowniczych chałupach wiejskich krytych strzechą, lamusach i studniach z żurawiem. Na oczach telewidzów wyczarowywał węglem coraz to nowe obrazy budowli, którym należało się przyjrzeć i zapamiętać. Być może owa kryta strzechą chałupa była bohaterką jednej z takich opowieści.
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych.
Formy zgłoszenia: Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail: 022 818 94 68
0693 108 148
mail: aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl