Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
ZÜGEL Willy | PARA KACZEK, Rosenthal, około 1920

Willy ZÜGEL (1876 Monachium - 1950)

PARA KACZEK, Rosenthal, około 1920

Porcelana malowana podszkliwnie; wys. Kaczor - 16 cm, wys. Kaczka - 13,5 cm
Sygnatura - Kaczor: drukowany znak Rosenthal | wycisk w masie: "K 351 a." |
na podstawie wycisk: W. ZöGEL..
Sygnatura - Kaczka: drukowany znak Rosenthal | wycisk w masie: "K 352 a." |
na podstawie wycisk: W. ZöGEL.. Stan zachowania: bardzo dobry, lekko ukruszona figurka kaczora (pióra na końcu skrzydła i ogon)

Macierzystą fabrykę Rosenthal założył Filip Rosenthal w roku 1879 w Selb w Bawarii. Selb jest starym ośrodkiem produkcji porcelany - już od roku 1763 istniała tu filia Manufaktury Berlińskiej, a w wieku XIX uruchomiono kilkanaście dalszych przedsiębiorstw (m.in. Lorenz Hutschenreuther, 1859). Fabryka Rosenthala powstała w okresie rozkwitu Niemiec cesarskich, co przy dużej przedsiębiorczości założyciela pozwoliło jej już w niedługim czasie rozwinąć szeroko zakrojoną działalność. Zakłady rosenthalowskie przeobrażone w spółkę akcyjną włączyły do swojej firmy kilkanaście innych fabryk i stały się w latach dwudziestych poprzedniego stulecia potężnym koncernem dominującym na rynku światowym. Jakość porcelany jest bardzo wysoka: wskaźnik bieli i przeświecalności należy do najwyższych na świecie. Asortyment wyrobów rosenthalowskich jest nader obfity - od luksusowej porcelany stołowej, serwisów kawowych i herbacianych aż do porcelany technicznej. Jedną z ciekawostek "Rosenthala" była porcelana pokrywana cienką warstwą metalu: miedzi, niklu lub srebra. Ten rodzaj, mimo większej trwałości i dłuższego utrzymywania ciepła, nie przyjął się jednak na rynku. Dużą popularność zdobyły komplety do kawy, talerze dekoracyjne, wazony do kwiatów, lichtarze, bombonierki oraz figurki o różnorodnej tematyce (postacie kobiece, amorki, ptaki, psy, zajączki itp.). Rosenthal produkuje oprócz porcelany także wyroby kamionkowe, z których największym powodzeniem cieszą się ogniotrwałe naczynia kuchenne. Poziom techniczny i artystyczny porcelany rosenthalowskiej był i jest nadal wysoki.
Twórcą prezentowanych figurek był Willy Zügel (1876 Monachium - 1950), rzeźbiarz, twórca figur zwierzęcych, profesor Akademii w Monachium. Zamiłowania do sztuki animalistycznej odziedziczył po ojcu, Heinrichu von Zügel (1850 Murrhardt -1941 Monachium), doktorze weterynarii i jednym z bardziej wziętych niemieckich malarzy animalistów. Willy studiował rzeźbę na Akademii monachijskiej. Podobnie jak ojciec, był potem jej profesorem. W 1913 r. artysta otrzymał złoty medal na międzynarodowej wystawie sztuki w Monachium. Był członkiem słynnego ugrupowania Secesja. Jego dzieła znajdują się w gmachu parlamentu w Stuttgarcie, w Narodowej Galerii w Berlinie, Domu Sztuki w Bremen, Muzeum w Budapeszcie, Narodowej Galerii w Monachium. Tworzył figury w brązie oraz modele dla znakomitych wytwórni porcelany: Rosenthal, Nymphenburg i Miśni.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
ZÜGEL Willy
Willy Zügel, rzeźbiarz, twórca figur zwierzęcych, profesor Akademii w Monachium. Zamiłowania do sztuki animalistycznej odziedziczył po ojcu, Heinrichu von Zügel (1850 Murrhardt -1941 Monachium), doktorze weterynarii i jednym z bardziej wziętych niemieckich malarzy animalistów. Willy studiował rzeźbę na Akademii monachijskiej. Podobnie jak ojciec, został potem jej profesorem. W 1913 r. artysta otrzymał złoty medal na międzynarodowej wystawie sztuki w Monachium. Był członkiem słynnego ugrupowania Secesja. Jego dzieła znajdują się w gmachu parlamentu w Stuttgarcie, w Narodowej Galerii w Berlinie, Domu Sztuki w Bremen, Muzeum w Budapeszcie, Narodowej Galerii w Monachium. Tworzył figury w brązie oraz modele dla znakomitych wytwórni porcelany: Rosenthal, Nymphenburg i Miśni.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl