WODZINOWSKI Wincenty ,malarz, uczeń Wojciecha Gersona i Jana Matejki.
Zbiór 20 listów z lat 1924-1929 do panny Bronisławy (Mieszkowskiej) z Warszawy, wieloletniej modelki i wielkiej miłości malarza. Dołączono list żony Fr. Wodzinowskiej oraz list L. Woynowskiego z podziękowaniami za obraz. Artysta przedstawiał adresatkę wielokrotnie jako ideał polskiej urody (polską damę lub wieśniaczkę). W istocie reprezentowała ona piękny blond-jasnooki typ semicki (jesteś kwiatem narodu żydowskiego). Miejscami zabrudzenia i zażółknięcia papieru. Stan ogólny dobry.
Listy pisane w l. 1924-1929, głównie z Krakowa, obrazują miłość sześćdziesięcioletniego artysty do młodej studentki. Są tu sprawy prywatne, jak np. niezadowolenie z otrzymania Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski zamiast komandorii (ktoś nawet napisał do mnie, abym nie przyjmował lub ja ciągle maluję i sprzedaję choć niedrogo, ale koniec z końcem wiążę); także wyznania miłosne (wiedz, że Twój jestem i chciałbym dla Ciebie największego szczęścia). Autor życzył sobie, po 5 latach znajomości, aby być z ukochaną (do kresu naszego żywota, choć niestety tak często i długo oddalam się od Ciebie); pisze także: Niech Cię Bóg ochrania od natrętów - bo wielbicieli Ty nie potrzebujesz - masz mnie. Adresatka miała wstęp do samego Józefa Piłsudskiego, gdyż autor pisze: Ty droga moja bąd¼ u marszałka przed wyjazdem i zręcznie powiedz mu to ujmując się za swoim mistrzem i proś zarazem o interwencję jego w sprawie nadania mi pensyi a przede wszystkiem u ministra finansów. W innym liście znalazł się opis seansu u jasnowidza Osowieckiego, który zobaczył w umyśle malarza młodą dziewczynę. Pomimo romansu stosunki z żoną artysta miał dobre. W jednym z listów pisze: żona zachwycona obrazkiem gdzie jesteśmy razem. Zachowany serdeczny list p. Wodzinowskiej do modelki (z 1929 r.) z prośbą o pomoc w zakupieniu prezentu dla malarza. Całość stanowi nie tylko nieznany przyczynek do biografii artysty, ale znakomity materiał na romans podstarzałego artysty.
WODZINOWSKI Wincenty
Wincenty Wodzinowski urodził się w 1866 roku w Igołomii k. Miechowa. W latach 1880-1881 studiował w Klasie Rysunkowej w Warszawie u Wojciecha Gersona, a w latach 1881-1889 w SSP w Krakowie u I. Jabłońskiego, J. Matejki, F. Cynka i L. Löffera. Naukę kontynuował w latach 1889-1892 w Monachium u A. Wagnera. Był kilkakrotnie nagradzany m.in. w 1894r. otrzymał srebrny medal na wystawie w Chicago. Tematem jego prac były głównie sceny rodzajowe, portrety, obrazy religijne i alegoryczne. Zmarł w Krakowie w 1940 roku.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Licytacja z Artinfo.pl:
W czasie aukcji kontaktujemy się na podany wcześniej numer telefonu i wspólnie licytujemy, relacjonując cały czas przebieg licytacji. Przyjmujemy także górne limity cen (informacje poufne), do poziomu których licytujemy w Państwa imieniu. Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl