Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
ZACZENIUK Witold Stefan | KOT, 1961

Witold Stefan ZACZENIUK (1918 - 1999)

KOT, 1961

Tusz, papier;
36 x 49 cm
Sygnowany l.g.: StZ 61, l.g. Kochanemu Władkowi Trzcińskiemu | kot do przedpokoju od Stefana | 9 grudnia 1962

Malarz, grafik, ilustrator. Studiował w Paryżu. Urodził się w Petersburgu, w rodzinie arystokratycznej, prześladowanej przez władzę sowiecką. Został uratowany dzięki adopcji przez pracującego na carskim dworze dr inż. Józefa Zaczeniuka, z którym przyjechał do Polski. W czasie II wojny uległ zniszczeniu niemal cały jego dorobek artystyczny. W okresie powojennym jego prace eksponowane były w Muzeum Narodowym w Warszawie, Zachęcie oraz na wystawach organizowanych głównie przez ZPAP. Był artystą, który wniósł nowe i oryginalne elementy do malarstwa okresu powojennego, jednakże nie chcąc podporządkować się totalitarnemu systemowi, unikał prezentowania swojej twórczości, koncentrując się na działaniach na rzecz Towarzystwa Sztuk Pięknych oraz studiach filozoficznych, które transponował na swoje pó¼niejsze prace. Utrzymywał się z wykonywania prac użytkowych, np. jest autorem gobelinów w Teatrze Wielkim, które zaprojektował wspólnie z Tadeuszem Gronowskim, czy projektu wnętrz ambasady polskiej w Pradze. Jego twórczość jest znana również w Stanach Zjednoczonych, Francji, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
ZACZENIUK Witold Stefan
Urodził się w Sankt Petersburgu w rodzinie arystokratycznej, prześladowanej przez władze radzieckie. Do Polski trafił w 1921 r., dzięki adoptowaniu przez rodzinę dr inżyniera Józefa Zaczeniuka, pracującego wcześniej na dworze carskim. Malarstwo studiował w Paryżu. W czasie II wojny uległ zniszczeniu niemal cały jego dorobek artystyczny. Po wojnie swoje prace prezentował m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Galerii Zachęta, a także podczas wystaw organizowanych przez ZPAP. Wycofał się z czynnego życia artystycznego, studiował filozofię, działał w Towarzystwie Sztuk Pięknych. Urzymywał się z wykonywania prac użytkowych, pośród których ważne miejsce zajmują gobeliny w Teatrze Wielkim, zaprojektowane wspólnie z Tadeuszem Gronowskim i projekty ambasady polskiej w Pradze. Jego prace malarskie znajdują się w prywatnych kolekcjach we Francji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i USA.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzdanych.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 693 108 148
e-mail:
aukcje@artinfo.pl
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl