olej, tektura, 11,5 x 22 cm, sygn. p.d.: WWojtk. Stan zachowania: obraz po konserwacji, tektura naklejona na tekturę, podobrazie w kilku miejscach wybrzuszone, dr. ubytek podobrazia l. śr., warstwa malarska zabrudzona. Praca ze zbiorów rodziny artysty. Na odwrocie drukowana nalepka Muzeum Narodowego w Krakowie z tekstem atramentem: Witold Wojtkiewicz / Dwoje dzieci z lalką / ol. pł. (!) nakl. na tekt, 10,5 x 21cm / właściciel Aleksandra Kostrzębska / Wystawa monograficzna.
Obraz był eksponowany na wystawie monograficznej Witolda Wojtkiewicza w Muzeum Narodowym w Krakowie w 1976, reprodukowany w katalogu wystawy (wydanym w 1989), poz. 1, oraz na wystawie "Między ironią a melancholią. Witold Wojtkiewicz 1879-1909", Muzeum Śląskie w Katowicach, maj – lipiec 1999.
Malarz, rysownik, grafik ilustrator, wybitny przedstawiciel sztuki przełomu XIX i XX wieku. Początkowo kształcił się w warszawskiej Klasie Rysunkowej u A. Badowskiego i J. Kauzika. W latach 1903 – 1906 kontynuował studia w krakowskiej ASP u L. Wyczółkowskiego, J. Pankiewicza i T. Axentowicza. W 1907 na zaproszenie André Gide`a wyjechał na kilka miesięcy do Paryża, gdzie w Galerie Druet miała miejsce jego pierwsza indywidualna wystawa. W Krakowie Wojtkiewicz związał się z kabaretem literacko-artystycznym "Zielony balonik", od 1905 był członkiem "Grupy Pięciu", należał do TAP "Sztuka" i do Grupy "Zero". Twórczość Wojtkiewicza, nacechowana melancholią, symbolizmem, skłonnością do groteski, zaliczana jest do najwybitniejszych osiągnięć malarstwa młodopolskiego. W jego rysunkach satyrycznych i karykaturach, zamieszczanych m. in. na łamach "Kuriera Świątecznego", "Wędrowca", "Tygodnika Ilustrowanego", Liberum Veto", uwagę zwraca ekspresyjna deformacja sylwetek ludzkich, prowadzona płynną, giętką linią, eksponująca groteskowość i elementy brzydoty.
WOJTKIEWICZ Witold
Był przedstawicielem polskiego modernizmu. Naukę rozpoczął prawdopodobnie w Klasie Rysunkowej w Warszawie. Naukę kontynuował w krakowskiej uczelni m.in. u L. Wyczółkowskiego, T. Axentowicza. Był współzałożycielem Grupy Pięciu, a od 1908r.członkiem towarzystwa "Sztuka". Swoje prace wystawiał w Warszawie i Krakowie. W swoich obrazach łączył elementy tragizmu, liryki, groteski i patosu, nadając im sens filozoficzny. W jego twórczości można zauważyć wpływ symbolizmu, ekspresjonizmu, secesji i nadrealizmu. Stosował głównie technikę olejna i temperę. Oprócz malarstwa zajmował się też projektowaniem pocztówek oraz ilustracjami m.in. do pism satyrycznych.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Do wybranych obiektów - oznaczonych w katalogu * - doliczona będzie opłata droit de suite.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl