Ok. 1905 r. Olej, tempera na płycie 50 x 50 cm Niesygnowany
Wystawiany: - Witold Wojtkiewicz 1879-1909. Między ironią a melancholią, Muzeum Śląskie w Katowicach, V.-VII. 1999 r. Literatura: - Witold Wojtkiewicz, kat. wystawy monograficznej, Muzeum Narodowe w Krakowie, Kraków 1989, s. 167, poz. kat. 304. (reprodukcja). - Witold Wojtkiewicz 1879-1909. Między ironią a melancholią, kat. wystawy, Muzeum Śląskie w Katowicach, Katowice 1999, opis s. 26, (reprodukcja). Czołowy malarz polskiego symbolizmu i wczesnego ekspresjonizmu. Studiował w warszawskiej Szkole Rysunkowej (od 1898 r.), a następnie w krakowskiej ASP w pracowniach L. Wyczółkowskiego i J. Pankiewicza (1903-1906). W 1907 r. wyjechał do Paryża, na zaproszenie A. Gidea, który pomógł mu zorganizować wystawę w Galerie Druet. Od 1905 r. Wojtkiewicz był członkiem "Grupy Pięciu", od 1908 r. T.A.P. "Sztuka" i grupy "Zero". Długo uchodzący za zaginiony obraz Hochzeit (Wesele) należy do serii dzieł opisujących wyimaginowany świat artysty, istniejący pomiędzy baśniowością a groteską. Jest to jeden z nielicznych obrazów Wojtkiewicza znajdujący się w kolekcji prywatnej.
WOJTKIEWICZ Witold
Był przedstawicielem polskiego modernizmu. Naukę rozpoczął prawdopodobnie w Klasie Rysunkowej w Warszawie. Naukę kontynuował w krakowskiej uczelni m.in. u L. Wyczółkowskiego, T. Axentowicza. Był współzałożycielem Grupy Pięciu, a od 1908r.członkiem towarzystwa "Sztuka". Swoje prace wystawiał w Warszawie i Krakowie. W swoich obrazach łączył elementy tragizmu, liryki, groteski i patosu, nadając im sens filozoficzny. W jego twórczości można zauważyć wpływ symbolizmu, ekspresjonizmu, secesji i nadrealizmu. Stosował głównie technikę olejna i temperę. Oprócz malarstwa zajmował się też projektowaniem pocztówek oraz ilustracjami m.in. do pism satyrycznych.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl