Jadwiga Mrozowska jako Psyche w sztuce Jerzego Żuławskiego Eros i Psyche, 1904
autolitografia kredką, z "Teki Melpomeny", 33,7 x 19,9 cm, sygn. na kamieniu l.d.: W Wojtkiewicz. Teka wydana w Zakładzie Litograficznym A. Pruszyńskiego, Kraków 1904.
Grafika reprodukowana m. in. w : "Witold Wojtkiewicz 1879-1909", katalog wystawy z 1976, Muzeum Narodowe, Kraków 1989, t. 2, s. 125; "Zawsze Młoda! Polska sztuka około 1900", praca zbiorowa, Muzeum Narodowe, Kraków 2012, il. s. 71; "Między ironią a melancholią. Witold Wojtkiewicz 1879-1909", Muzeum Śląskie w Katowicach, maj – lipiec 1999, il. s. 9.
"Sichulski, obok Karola Frycza, Stanisława Kuczborskiego, Stanisława Rzeckiego oraz Wojciecha (!) Wojtkiewicza, wszedł do grona krakowskich prześmiewców, którzy przy kawiarnianym stoliku Cukierni Lwowskiej Jana Apolinarego Michalika wpadli na pomysł opracowania litograficznej teki karykatur aktorek i aktorów w rolach z granych ówcześnie sztuk – "Wesela", "Erosa i Psyche", "Dzieci Waniuszyna", "Sióstr bliźnich", "Wesela Figara", "Kościuszki pod Racławicami", "Anastazji", "Kupca Weneckiego", "Półdziewic" i "Ślubów panieńskich". I tak pod kierunkiem Rzeckiego narodziła się w 1904 roku sławna "Teka Melpomeny", odbita bezpłatnie przez Zenona Pruszyńskiego, przyjaciela artystów, wiernego ich sprzymierzeńca w zabawie". ( M. Grońska "Grafika w książce, tece i albumie", Ossolineum, 1994, ss. 29, 30).
Malarz, rysownik, grafik ilustrator, wybitny przedstawiciel sztuki przełomu XIX i XX wieku. Początkowo kształcił się w warszawskiej Klasie Rysunkowej u A. Badowskiego i J. Kauzika. W latach 1903 – 1906 kontynuował studia w krakowskiej ASP u L. Wyczółkowskiego, J. Pankiewicza i T. Axentowicza. W 1907 na zaproszenie André Gide`a wyjechał na kilka miesięcy do Paryża, gdzie w Galerie Druet miała miejsce jego pierwsza indywidualna wystawa. W Krakowie Wojtkiewicz związał się z kabaretem literacko-artystycznym "Zielony balonik", od 1905 był członkiem "Grupy Pięciu", należał do TAP "Sztuka" i do Grupy "Zero". Twórczość Wojtkiewicza, nacechowana melancholią, symbolizmem, skłonnością do groteski, zaliczana jest do najwybitniejszych osiągnięć malarstwa młodopolskiego. W jego rysunkach satyrycznych i karykaturach, zamieszczanych m. in. na łamach "Kuriera Świątecznego", "Wędrowca", "Tygodnika Ilustrowanego", Liberum Veto", uwagę zwraca ekspresyjna deformacja sylwetek ludzkich, prowadzona płynną, giętką linią, eksponująca groteskowość i elementy brzydoty.
WOJTKIEWICZ Witold
Był przedstawicielem polskiego modernizmu. Naukę rozpoczął prawdopodobnie w Klasie Rysunkowej w Warszawie. Naukę kontynuował w krakowskiej uczelni m.in. u L. Wyczółkowskiego, T. Axentowicza. Był współzałożycielem Grupy Pięciu, a od 1908r.członkiem towarzystwa "Sztuka". Swoje prace wystawiał w Warszawie i Krakowie. W swoich obrazach łączył elementy tragizmu, liryki, groteski i patosu, nadając im sens filozoficzny. W jego twórczości można zauważyć wpływ symbolizmu, ekspresjonizmu, secesji i nadrealizmu. Stosował głównie technikę olejna i temperę. Oprócz malarstwa zajmował się też projektowaniem pocztówek oraz ilustracjami m.in. do pism satyrycznych.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Do wybranych obiektów - oznaczonych w katalogu * - doliczona będzie opłata droit de suite.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl