Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
WOJTKIEWICZ Witold | Nowożytny Eliasz, 1905 r.

Witold WOJTKIEWICZ (1879-1909)

Nowożytny Eliasz, 1905 r.

litografia barwna/papier żeberkowy, 39,3 x 29,3 cm
u góry tytułowana: `Nowożytny Eljasz`
u dołu opisana: `Wielebny ks. Rublarz syt sławy, zaszczytów i groszy | zebranych za marki i za msze, na chorągwie i olej do | lampki porwan został - na lampie jerozolimskiej, natu- | ralnie jadąc - w lepsze światy! Oby mu lampa lekką była...`

LITERATURA:
- Jerzy Ficowski, Witold Wojtkiewicz, Galeria Browarna, Łowicz 1996, s. 39
- Witold Wojtkiewicz 1879-1909, katalog wystawy, tom 2, [oprac.] B. Domańska przy współpracy A. Zeńczak, Muzeum Narodowe w Krakowie, Kraków 1989, s. 138, nr kat. 214, s. 139

Jak pisała monografistka Wojkiewicza Teresa Stepnowska "rok 1905 jest w twórczości Wojtkiewicza rokiem przełomowym. Mimo codziennych posiedzeń przy "malarskim" stoliku w Michalikowej cukierni, wiele w ciągu tego roku malował i rysował. Krok po kroku krystalizował własną wizję malarską oczyszczając ją z obcych sobie elementów i zapożyczonych naleciałości. W pracach pochodzących z tego roku widać stopniowe przezwyciężanie trudności, jakie uprzednio artysta napotykał w kompozycji, krzepnięcie i uspokajanie się formy. Ukryta i mało wyrazista przedtem linia zaznacza się teraz coraz dźwięczniej w serii pięknych portretów i w Monomaniach. Bezlitosny humor rysunków ustępuje miejsca ściszonej, lirycznej nucie, która zdominuje wkrótce pierwotne dążenie do uzyskania maksymalnej ekspresji. Zastąpi ją poezja i wytworność dworskich ceremonii."
Prezentowana praca powstała we wspomnianym, przełomowym dla twórczości artysty 1905 roku. To litografia, pochodząca z krakowskiego satyrycznego pisma "Hrabia Wojtek". Magazyn ukazywał się nieregularnie w latach 1905-1906 - był dodatkiem do socjalistycznego periodyku "Naprzód". Prezentowana litografia pochodzi z numeru 344 z 1905 roku. Łącznie ukazało się siedem zeszytów "Hrabiego Wojtka" - jeden "prospektowy" nienumerowany i sześć numerowanych. W dodatku - obok Wojtkiewicza - swoje rysunki zamieszczali także Stanisław Szreniawa-Rzecki i Stanisław Kuczborski.

Był przedstawicielem polskiego modernizmu. Naukę rozpoczął prawdopodobnie w Klasie Rysunkowej w Warszawie. Studia kontynuował w krakowskiej uczelni m.in. u Leona Wyczółkowskiego, Teodora Axentowicza. Był współzałożycielem Grupy Pięciu, a od roku 1908 członkiem towarzystwa "Sztuka". Swoje prace wystawiał w Warszawie i Krakowie. W swoich obrazach łączył elementy tragizmu, liryki, groteski i patosu, nadając im sens filozoficzny. W jego twórczości można zauważyć wpływ symbolizmu, ekspresjonizmu, secesji i nadrealizmu. Stosował głównie technikę olejna i temperę. Oprócz malarstwa zajmował się też projektowaniem pocztówek oraz ilustracjami m.in. do pism satyrycznych.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
WOJTKIEWICZ Witold
Był przedstawicielem polskiego modernizmu. Naukę rozpoczął prawdopodobnie w Klasie Rysunkowej w Warszawie. Naukę kontynuował w krakowskiej uczelni m.in. u L. Wyczółkowskiego, T. Axentowicza. Był współzałożycielem Grupy Pięciu, a od 1908r.członkiem towarzystwa "Sztuka". Swoje prace wystawiał w Warszawie i Krakowie. W swoich obrazach łączył elementy tragizmu, liryki, groteski i patosu, nadając im sens filozoficzny. W jego twórczości można zauważyć wpływ symbolizmu, ekspresjonizmu, secesji i nadrealizmu. Stosował głównie technikę olejna i temperę. Oprócz malarstwa zajmował się też projektowaniem pocztówek oraz ilustracjami m.in. do pism satyrycznych.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl