Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
WOJTKIEWICZ Witold | POCHMURNY DZIEŃ, 1903

Witold WOJTKIEWICZ (1879-1909)

POCHMURNY DZIEŃ, 1903

Olej, tektura;
17,5 x 26,5 cm
Sygnowany p. d.: W. Wojtkiewicz 1903
Na odwrocie nalepka papierowa: Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Król. Polsk. |N0 3578 | Nazwisko autora Witold | Wojtkiewicz |Rodzaj dzieła olejne | Tytuł Pochmurny dzień | Wymiar …|
Cena lub jego wartość 20 | Warszawa d. 2/15 IX 903 r.

Obraz Pochmurny dzień był prezentowany w roku 1903 na wystawie w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, obok trzech innych prac autora - O zachodzie, Łąka i Opuszczony dwór. Warto nadmienić, że jeden z wystawionych wówczas obrazów O zachodzie (praca o podobnej tematyce i formacie do dzieła prezentowanego na naszej aukcji), został zakupiony w roku 1970 do zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie (por. S. Kozakowska, B. Małkiewicz, Malarstwo polskie od około 1890 do 1945 roku, Kraków 1997, s. 491, poz. kat. 1507).

Bibliografia: J. Wiercińska, Katalog prac wystawionych w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1860-1914, Wrocław - Warszawa - Kraków 1969, s. 411.

Witold Wojtkiewicz - malarz i ilustrator. Naukę rozpoczął w 1897 w warszawskiej Klasie Rysunkowej W. Gersona u A. Badowskiego i J. Kauzika. Zamierzał ją kontynuować w Akademii w Petersburgu, dokąd wyjechał w 1902. Szybko jednak stamtąd powrócił i podjął studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w latach 1903-06 uczył się między innymi pod kierunkiem L. Wyczółkowskiego, T. Axentowicza i J. Pankiewicza. W 1907 wyjechał do Paryża, gdzie w Galerie E. Druet odbyła się indywidualna wystawa jego prac. Jej inicjatorem był André Gide, który napisał także wstęp do katalogu. Po powrocie do Krakowa artysta związał się z kabaretem literacko-artystycznym "Zielony Balonik". Malował portrety i kompozycje fantastyczno-symboliczne, w których znaczną rolę odgrywała symbolika przeżyć i uczuć dziecięcych. Obok malarstwa wykonywał wiele rysunków, które publikował między innymi w "Tygodniku Ilustrowanym", "Wędrowcu" i "Sfinksie" oraz karykatur dla czasopism "Chochoł" i "Liberum Veto". Należał do stowarzyszeń artystycznych: od 1905 był członkiem "Grupy Pięciu", a od 1908 Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka" i grupy "Zero".

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
WOJTKIEWICZ Witold
Był przedstawicielem polskiego modernizmu. Naukę rozpoczął prawdopodobnie w Klasie Rysunkowej w Warszawie. Naukę kontynuował w krakowskiej uczelni m.in. u L. Wyczółkowskiego, T. Axentowicza. Był współzałożycielem Grupy Pięciu, a od 1908r.członkiem towarzystwa "Sztuka". Swoje prace wystawiał w Warszawie i Krakowie. W swoich obrazach łączył elementy tragizmu, liryki, groteski i patosu, nadając im sens filozoficzny. W jego twórczości można zauważyć wpływ symbolizmu, ekspresjonizmu, secesji i nadrealizmu. Stosował głównie technikę olejna i temperę. Oprócz malarstwa zajmował się też projektowaniem pocztówek oraz ilustracjami m.in. do pism satyrycznych.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl