Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
WOJTKIEWICZ Witold | Pochmurny dzień , 1903 r.

Witold WOJTKIEWICZ (1879-1909)

Pochmurny dzień , 1903 r.

olej/tektura, 18 x 26,5 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'W.Wojtkiewicz 1903'

"Z pewnością czuje się - a w miarę jak talent jego będzie tężał, będzie się czuło jeszcze bardziej - jak głęboko Wojtkiewicz tkwi w swoim kraju, w swojej niezamożnej rasie, której dusza dumna zarazem i smętna, namiętna i rozdarta - ale nigdy niema - znajduje w nim nowy wyraz, zdobyty wprzód w muzyce i w poezji. Ale mimo całej odrębności, powiedziałbym: egzotyczności jego sztuki, niepokojącej i osobliwej mieszaniny naturalizmu, impresjonizmu i groteski - jest Wojtkiewicz spowinowacony z naszą młoda szkoła francuską, tak że pośród takich artystów jak Daumier, Degas, Toulouse-Lautrec, Bonnard, znajdzie się jak między swymi. Powiadam, że jest spowinowacony, a nie zależny, bo dotąd Wojtkiewicz mieszkał kolejno w Krakowie i w Warszawie, nigdy nie opuściwszy Polski poza krótka podróżą do Rosji, i nie mógł widzieć - chyba że w reprodukcji - żadnego z tych dzieł, które przytoczyłem"

Andre Gide, Wstęp do katalogu Wystawy Wojtkiewicza w Galerie Druet, maj 1907


"Pochmurny dzień" należy do bardzo nielicznej grupy pejzaży namalowanych przez Witolda Wojtkiewicza. Około roku 1900 artysta stworzył małą akwarelę "Pejzaż z chatą" (Muzeum Narodowe w Krakowie), w roku 1903 trzy obrazy olejne: "Chata" (Muzeum Narodowe w Poznaniu), "O zachodzie" (Muzeum Narodowe w Krakowie) i właśnie prezentowany "Pochmurny dzień".
Trudno powiedzieć, gdzie płótna powstały. Matka artysty, Aniela, wielokrotnie powtarza w swojej korespondencji z tego okresu, jakoby jej syn przebywał regularnie poza Warszawą: "u nas na wsi". Wojtkiewiczowie nie dysponowali jednak żadnym wiejskim majątkiem i Wojtkiewiczowa mówiąc o "swojej wsi" miała zapewne na myśli Godziszów na Lubelszczyźnie, majątek, którym zarządzał jej brat. Witold Wojtkiewicz spędzał tam zazwyczaj miesiące wakacyjne. Zdaniem Jerzego Ficowskiego to w Godziszowie mogłyby powstawać pejzaże wystawione potem w 1903 roku w Zachęcie. Pejzaże wiejskie utrzymane w płowej, brązowo-zielonej kolorystyce musiały powstać albo wczesną wiosną, albo na jesieni 1903 roku.
Nieco wcześniej, w 1902 roku Wojtkiewicz przebywał krótko w Petersburgu organizując swoje przystąpienie do tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Projekt, za którym mógł stać zrusyfikowany stryj artysty, Józef, nie doszedł jednak do skutku i Wojtkiewicz wrócił do Warszawy. Gdzie Wojtkiewicz spędzał wiosnę 1903 roku trudno ustalić, prawdopodobnie przebywał wtedy głównie w Warszawie, gdzie imał się przypadkowych prac. Jego obrazy wystawiono w tym czasie na "Wystawie Jednobarwnej" w Salonie Krywulta. Miesiące letnie Wojtkiewicz spędził u krewnych w Godziszewie. Jesienią 1903 roku formalnie był już studentem uczelni krakowskiej, ale wiadomo, że ze względu na problemy z sercem i infekcję skóry artysta pozostawał wtedy w rodzinnym domu. Do Krakowa wyjechał dopiero w styczniu 1904 roku.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
WOJTKIEWICZ Witold
Był przedstawicielem polskiego modernizmu. Naukę rozpoczął prawdopodobnie w Klasie Rysunkowej w Warszawie. Naukę kontynuował w krakowskiej uczelni m.in. u L. Wyczółkowskiego, T. Axentowicza. Był współzałożycielem Grupy Pięciu, a od 1908r.członkiem towarzystwa "Sztuka". Swoje prace wystawiał w Warszawie i Krakowie. W swoich obrazach łączył elementy tragizmu, liryki, groteski i patosu, nadając im sens filozoficzny. W jego twórczości można zauważyć wpływ symbolizmu, ekspresjonizmu, secesji i nadrealizmu. Stosował głównie technikę olejna i temperę. Oprócz malarstwa zajmował się też projektowaniem pocztówek oraz ilustracjami m.in. do pism satyrycznych.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl