tempera, płótno, 61 x 37 cm sygn. p.d.: Wojtkiewicz / 1906 (brązową farbą) Na odwrocie nalepki: z Wystawy monograficznej w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz z Muzeum Narodowego w Warszawie.
Lit.: Katalog pośmiertnej wystawy dzieł Witolda Wojtkiewicza w Muzeum Narodowym w Krakowie, Kraków 1930, s. 9, poz. 23 - tu jako Portret mężczyzny;Witold Wojtkiewicz. 1879 - 1909, Katalog wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie (opr. B. Domańska, A. Zeńczak), t. II, Kraków 1989, s.44-45, poz. 27, il. cz.-b. na s. 45. W 1906 roku Witold Wojtkiewicz "ukończył studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.Powstały wówczas olejne i temperowe portrety, m.in. Elizy z Muhleisenów Pareńskiej, jej córki Lizy Pareńskiej, Zygmunta Skirgiełły, Maksymiliana Rosena, Juliusza Retingera, a także obrazy zatytułowane Lalki, Emeryci, Fantazja, Karuzel, Cyrk wariatów, Przechadzka w zaprzęgu, Patos oraz kilka kompozycji, w których często pojawia się słowo "obłęd" [...] (cyt. z Katalog 1989). W latach 1906 - 1909 następuje "gwałtowna erupcja twórczości artysty" obfitująca w "różnorodność, dojrzałość formalną, teraz dopiero w pełni ujawnioną, doskonałość środków malarskich, jak również doskonałą odpowiedniość tych środków i sugestywnej prawdy kreowanego czy też odsłanianego przez artystę świata" (M. Porębski, ze wstępu do "Katalogu 1989"). Oferowany portret - niezwykle ekspresyjny i najbardziej "wojtkiewiczowski" w wyrazie i sposobie malowania z grupy przedstawień osób powstałych w 1906 - przedstawia Juliusza Retingera (1885 - 1933) późniejszego profesora chemii fizjologicznej w Municipal University w Chicago, Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie.
WOJTKIEWICZ Witold
Był przedstawicielem polskiego modernizmu. Naukę rozpoczął prawdopodobnie w Klasie Rysunkowej w Warszawie. Naukę kontynuował w krakowskiej uczelni m.in. u L. Wyczółkowskiego, T. Axentowicza. Był współzałożycielem Grupy Pięciu, a od 1908r.członkiem towarzystwa "Sztuka". Swoje prace wystawiał w Warszawie i Krakowie. W swoich obrazach łączył elementy tragizmu, liryki, groteski i patosu, nadając im sens filozoficzny. W jego twórczości można zauważyć wpływ symbolizmu, ekspresjonizmu, secesji i nadrealizmu. Stosował głównie technikę olejna i temperę. Oprócz malarstwa zajmował się też projektowaniem pocztówek oraz ilustracjami m.in. do pism satyrycznych.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl