a. Mężczyzna odpoczywający na leżaku ołówek, papier; 14,5 x 9,5 cm w świetle passe -partout; sygnowany po prawej stronie u dołu: PODKOWIŃSKI b. Studium dziewczęcej twarzy ołówek, papier; 14,5 x 9,5 cm w świetle passe -partout; sygnowany po prawej stronie u dołu: Podk(...) c. Studium portretowe kobiety ołówek, papier; 14,5 x 9,5 cm w świetle passe -partout; sygnowany po lewej stronie u dołu: PODKOWIŃSKI d. Studium portretowe mężczyzny ołówek, papier; 14,5 x 9,5 cm w świetle passe -partout; sygnowany po prawej stronie u dołu: PODKOWIŃSKI
Władysław Podkowiński studiował u W. Gersona i A. Kamińskiego w warszawskiej Klasie rysunkowej w latach 1880-1884. W 1885 roku wyjechał wraz z J. Pankiewiczem do Petersburga, aby tam przez rok kontynuować studia akademickie u B. Willewaldego. W 1889 roku również z Pankiewiczem wybrał się do Paryża. Następnie osiadł w Warszawie odbywając częste podróże po Polsce. Pracował jako ilustrator warszawskich czasopism. Zajmując się malarstwem podejmował się głównie malowania portretów, krajobrazów oraz scen rodzajowych. Pod koniec swojej twórczości sięgał po przedstawienia symboliczne.
PODKOWIŃSKI Władysław Ansgary
Urodził się w 1866 roku w Warszawie, zmarł w 1895 roku w Warszawie. Uczył się w Warszawskiej Klasie Rysunkowej (1883-1885), a następnie w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu w pracowni batalisty B.P. Willewaldego (1885-1886). Debiutował jako rysownik. Malarzem stał się w czasie pobytu w Paryżu w 1889 roku (pojechał tam z Pankiewiczem). Zajął się wtedy impresjonizmem. W pewnym momencie obok impresjonistycznych pejzaży zaczął także tworzyć kompozycje symboliczne. Atakowany przez krytykę zdobył jej uznanie po serii złagodzonych w kolorycie pejzaży letnich w 1891 roku oraz z chwilą prezentacji pierwszego obrazu symbolicznego "Taniec szkieletów". Sztandarowym dziełem symbolizmu jest jego obraz "Szał".
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl