Akwarela, gwasz papier; 34,5 x 28 cm (w świetle passe-partout)
Muzeum Narodowe w Warszawie, Władysław Podkowiński, Katalog oprac. E. Charazińska, Warszawa 1990, s.171-2.
Władysław Podkowiński uczył się w warszawskiej Klasie Rysunkowej (1880-84 u W. Gersona i A. Kamińskiego), przez rok studiował w Akademii petersburskiej (1885/86, m.in. u B. Willewaldego). Wraz z Józefem Pankiewiczem wyjechał w 1889 r. na dziewięć miesięcy do Paryża, gdzie obaj zetknęli się z impresjonizmem. Po powrocie mieszkał w Warszawie. Malował portrety, pejzaże i sceny rodzajowe. Wykonywał tez ilustracje do powieści i czasopism, m.in. do "Tygodnika Ilustrowanego". Prezentowana kompozycja należy do cyklu ilustracji do powieści zamieszczanych w odcinkach w prasie. Podobne projekty, przeznaczone do noweli Wiktora Gomulickiego Sąd Ostateczny były prezentowane na wystawie monograficznej artysty w Muzeum Narodowym w Warszawie w 1990 r.
PODKOWIŃSKI Władysław Ansgary
Urodził się w 1866 roku w Warszawie, zmarł w 1895 roku w Warszawie. Uczył się w Warszawskiej Klasie Rysunkowej (1883-1885), a następnie w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu w pracowni batalisty B.P. Willewaldego (1885-1886). Debiutował jako rysownik. Malarzem stał się w czasie pobytu w Paryżu w 1889 roku (pojechał tam z Pankiewiczem). Zajął się wtedy impresjonizmem. W pewnym momencie obok impresjonistycznych pejzaży zaczął także tworzyć kompozycje symboliczne. Atakowany przez krytykę zdobył jej uznanie po serii złagodzonych w kolorycie pejzaży letnich w 1891 roku oraz z chwilą prezentacji pierwszego obrazu symbolicznego "Taniec szkieletów". Sztandarowym dziełem symbolizmu jest jego obraz "Szał".
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl