CZACHÓRSKI Władysław | Dama w salonie

Władysław CZACHÓRSKI (Lublin 1850 - Monachium 1911)

Dama w salonie

olej, płótno,
34,5 x 49 cm;
sygn. p. g.: Czachórski / 1897
Na krośnie stempel monachijskiego składu materiałów malarskich.

Oferowany obraz to charakterystyczna dla Czachórskiego scena buduarowa z eklektycznym wnętrzem i z mistrzowsko oddanym otoczeniem wytwornej damy, gdzie szczególną uwagę zwraca maestria malowania ramy, mieniącej się złotymi refleksami światła. W doskonały sposób namalowana została twarz i karnacja kobiety, gdzie artysta poslużył się cienkim pędzelkiem. Walory plastyczne podkreśla także zastosowana przez niego gra cieni. Natomiast sofa, dywan czy nawet suknia zostały potraktowane raczej sugestywnie. Jak jednak pisze dr Horst G. Ludwig w ekspertyzie obrazu: "przy tym ukazał on pełną wirtuozerię połysku jedwabiu, podobnie jak plusz sofy i wzór dywanu. Te elementy przedstawiono po mistrzowsku i ze znawstwem, na jakie stać było tylko perfekcyjnego artystę historyzmu"

CZACHÓRSKI Władysław
W latach 1866-1867 studiował w Klasie Rysunkowej w Warszawie oraz w Akademii w Dreźnie. Naukę kontynuował w latach 1869-1873 w ASP w Monachium u H. Anschütza, A. Wagnera i K. Piloty`ego. W 1879r. zamieszkał w Monachium, gdzie wykładał w tamtejszej ASP. Wystawiał m.in. w Berlinie, Dreźnie, Wiedniu i TZSP w Warszawie. Przyjaźnił się z W. Szernerem. Pozostawał pod wpływem monachijskiego akademizmu. Tworzył kompozycje figuralne o tematyce buduarowo-salonowej. Malował sceny rodzajowo-historyczne, pejzaże, portrety, martwe natury, kwiaty oraz obrazy o tematyce szekspirowskiej.

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail: