Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
CZACHÓRSKI Władysław | PORTRET DAMY W FOTELU

Władysław CZACHÓRSKI (Lublin 1850 - Monachium 1911)

PORTRET DAMY W FOTELU

Akwarela, gwasz na kartonie
47 x 37 cm (owal)
Sygnowany l.d. - "W. Czachórski"
Na odwrocie nalepki wystawowe - "Kunsthandlung / Hugo Helbing / München" oraz "SalonSztuki / Nike / Karol Tchorek / Warszawa"
Ekspertyza - Doc. dr hab. Halina Stępień, 2000 r.
Wystawiany - Władysław Cachórski (1850-1911), wystawa monograficzna, Muzeum Śląskie w Katowicach, I-III 2002 r.

Malarz salonowy, znany głównie z przedstawień pięknych dam na tle pełnych przepychu wnętrz. Prace te cieszyły się szczególnym zainteresowaniem publiczności, która doceniała ich kunszt techniczny oraz walory dekoracyjne. Artysta z mistrzowską wirtuozerią oraz fotograficzną precyzją ukazywał szczegóły ubioru modelek, fakturę tkanin, detale wnętrza. Czachórski chętnie malował także sceny rodzajowe, martwą naturę, sceny historyczne oraz motywy szekspirowskie. Drogę do sławy utorował mu obraz Aktorzy przed Hamletem, entuzjastycznie przyjęty przez krytyków (sprzedany na 18. aukcji Polskiego Domu Aukcyjnego Sztuka 23 marca 2002 r. za rekordową sumę: 1 270 000 zł). Wykształcenie artystyczne Czachórski uzyskał w warszawskiej Szkole Rysunkowej (1866-67) oraz w akademiach w Dreźnie (1868) i Monachium (1869-72). Często wystawiał, zwłaszcza w Niemczech. Jego prace pojawiały się także w "Zachęcie" i TPSP w Krakowie oraz w salonach Ungera i Krywulta.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
CZACHÓRSKI Władysław
W latach 1866-1867 studiował w Klasie Rysunkowej w Warszawie oraz w Akademii w Dreźnie. Naukę kontynuował w latach 1869-1873 w ASP w Monachium u H. Anschütza, A. Wagnera i K. Piloty`ego. W 1879r. zamieszkał w Monachium, gdzie wykładał w tamtejszej ASP. Wystawiał m.in. w Berlinie, Dreźnie, Wiedniu i TZSP w Warszawie. Przyjaźnił się z W. Szernerem. Pozostawał pod wpływem monachijskiego akademizmu. Tworzył kompozycje figuralne o tematyce buduarowo-salonowej. Malował sceny rodzajowo-historyczne, pejzaże, portrety, martwe natury, kwiaty oraz obrazy o tematyce szekspirowskiej.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl