Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
HASIOR Władysław | Sztandar 11 - lewy, 1971 r.

Władysław HASIOR (1928-1999)

Sztandar 11 - lewy, 1971 r.

asamblaż, 210 x 170 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: "Hasior | 71" oraz "SZTANDAR 11 / LEWY".

Artysta pracował nad sztandarami od 1965 roku. Seria asamblaży, której interesującym przykładem jest prezentowany "Sztandar 11", miała początkowo nieco humorystyczny wymiar. Sam artysta przyznawał, że jego celem było zadrwienie z pompatyczności kościelnych i wojskowych chorągwi. Niekiedy nie tylko kolażowa forma dzieł, ale same ich tytuły (np. sztandar "Św. Emeryt") nadawały dziełom ironiczny wymiar. Z czasem Hasior zaczął jednak traktować "Sztandary" coraz poważniej. Dzieła były nie tylko dialogiem z modelami sztuki kościelnej, ale przede wszystkim niezależnymi kompozycjami plastycznymi. W "Sztandarach" Hasiora uderzają przede wszystkim subtelne zestawienia spłowiałych barw i ciekawe faktury tkanin. Współczesna krytyka rozpatruje często "Sztandary" w kontekście obecności Sacrum w twórczości artysty. Na tle innych jego dzieł, w których wykorzystywał medaliki, figurki, krzyże i drobne dewocjonalia, "Sztandary" uderzają swoją monumentalną, "odświętną" formą.
Hasior nie tylko eksponował swoje "Sztandary" na wystawach, ale włączał je również w nietypowe, efemeryczne pokazy. Szczególnie znany jest pochód chorągwi z 13 maja 1973 roku w Łącku nad Dunajem. W procesji pokazano wtedy kilkanaście "Sztandarów" oraz słynne "Płonące Ptaki". Krytyczka "Tygodnika Demokratycznego" pisała wtedy: "Wrażenie było kolosalne. Hasiorowa "procesja" wtapiała się znakomicie w klimat ludowego festynu. Trudno sobie wyobrazić lepszą scenografię występów regionalnych i trudno o lepsze tło dla "Sztandarów" niźli urok nowosądeckiego pejzażu. Drzewa, łąka z mleczami, szarobrunatna ziemia. Jak wiele poezji zawiera ten pomysł... Idą Hasiory polną drogą (dodatkowy przemarsz przed kamerami telewizji), a strażacy wyglądają jak święci w swym ogromnym zafrasowaniu i przejęciu. Był to najpiękniejszy punkt programu. Wyszedł Hasior z muzeum do ludzi, którzy nigdy nie chodzą na wernisaże. Trudno oddać urok i głęboki sens tego przedsięwzięcia".

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
HASIOR Władysław
Urodził się w Nowym Sączu, zmarł w 1999 roku w Zakopanem. Studiował na Wydziale Rżeźby warszawskiej ASP. W latach 1957-68 pracował jako nauczyciel w Szkole Kenara w Zakopanem, a w latach 1970-71 jako scenograf w Teatrze Polskim we Wrocławiu i pedagog tamtejszej PWSSP. Znany jest przede wszystkim jako twórca monumentalnych rzeźb i łączonych wraz z ich realizacją akcji efemerycznych - Słoneczny rydwan, Płomienne ptaki, Ogniste ptaki, Płonące sztandary. Równolegle ze Sztandarami i realizacjami monumentalnymi tworzył kameralne rzeźby. W latach 80. i 90. XX wieku tworzył Portrety w technice asamblażu i kolażu. Asamblaże tworzył od 1957 roku. Reprezentował Polskę na Biennale w Sao Paulo w 1965 i 1971 roku, Biennale w Wenecji (1970) i wielu innych prestiżowych międzynarodowych wystawach.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl