Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
HASIOR Władysław | Yma Sumac

Władysław HASIOR (1928-1999)

Yma Sumac

assemblage,
133 x 55 cm;
na ramie u dołu nalepka z tytułem pracy.

Pierwsze asamblaże Władysława Hasiora powstają w 1957 roku, kiedy artysta anektuje do swych prac cały zasób rekwizytów codzienności, przeobrażając je w poetyckie znaki i metafory mające ewokować różne skojarzenia i nastroje. Przedmiot znaleziony, zdegradowany, porzucony jest podstawowym tworzywem prac Hasiora. "Oprócz tego, że jest nosicielem jakiejś metafory, jakiejś sugestii poetyckiej, przedmiot ma kolor, ma kształt, ma fakturę, czyli walory "czysto plastyczne", pozatreściowe." [Rozmowa z Władysławem Hasiorem, "Współczesność, nr 11, 1965]
Te walory tworzywa doskonale wyraża prezentowany na aukcji groteskowy wizerunek Ymy Sumac, popularnej w latach 50 i 60 XX w. amerykańskiej śpiewaczki pochodzącej z Peru. Ten dowcipny reliefowy assemblage zmontowany jest ze splotów zardzewiałych lin i kabli, ze starych żarówek, pękniętej płyty gramofonowej, fragmentu prodiża, zabawki-konika i szeregu kapsli, łącząc dosłowność śmietniskowej estetyki komponentów z grą skojarzeń i aluzji.
Wizerunek Ymy Sumac powróci również w późniejszym czasie w serii sztandarów Hasiora.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
HASIOR Władysław
Urodził się w Nowym Sączu, zmarł w 1999 roku w Zakopanem. Studiował na Wydziale Rżeźby warszawskiej ASP. W latach 1957-68 pracował jako nauczyciel w Szkole Kenara w Zakopanem, a w latach 1970-71 jako scenograf w Teatrze Polskim we Wrocławiu i pedagog tamtejszej PWSSP. Znany jest przede wszystkim jako twórca monumentalnych rzeźb i łączonych wraz z ich realizacją akcji efemerycznych - Słoneczny rydwan, Płomienne ptaki, Ogniste ptaki, Płonące sztandary. Równolegle ze Sztandarami i realizacjami monumentalnymi tworzył kameralne rzeźby. W latach 80. i 90. XX wieku tworzył Portrety w technice asamblażu i kolażu. Asamblaże tworzył od 1957 roku. Reprezentował Polskę na Biennale w Sao Paulo w 1965 i 1971 roku, Biennale w Wenecji (1970) i wielu innych prestiżowych międzynarodowych wystawach.
Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:
aukcje@artinfo.pl

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl