Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
JAROCKI Władysław | Helenka z Poronina, 1913

Władysław JAROCKI (1879-1965)

Helenka z Poronina, 1913

Olej, płótno;
96 x 95 cm
sygn.l.d.: WŁAD JAROCKI/1913

Wystawiany: Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, marzec 1914, Wystawa monograficzna zatytułowana "Wystawa lwowskiego artysty Władysława Jarockiego"

Reprodukowany i wzmiankowany:
Władysław Kozicki, Władysław Jarocki. Twórczość artysty na tle rozwoju sztuki polskiej, "Zdrój", R.1, 1917, grudzień, z.5., s. 154-156.
Władysław Kozicki, Władysław Jarocki. Z 32 reprodukcjami, Warszawa 1928.
Grzegorz Niewiadomski, Stąd cały świat widać lepiej...Poronina historia malownicza 1836-?, Pelplin-Poronin-Gdańsk 2001, ss.50,54,110 i il. Nr 40
Tadeusz Dobrowolski, Nowoczesne malarstwo polskie, T. III, Wrocław-Kraków,1964, s.62.

Władysław Jarocki jest reprezentantem nurtu folklorystycznego w malarstwie Młodej Polski. W poszukiwaniu motywów i tematów do swych obrazów udawał się najpierw na Huculszczyznę, a pó¼niej, od roku 1911, na Podhale. Z upodobaniem przenosił na płótno odświętne i codzienne sceny z życia ludzi gór, malował ich wizerunki, nadając im archetypicznego wymiaru. Helenka z Poronina to niewątpliwie najpiękniejszy obraz artysty, jaki ukazał się ostatnio na polskim rynku aukcyjnym. Widz najpierw zostaje odurzony powierzchownością pięknej góralki – świeżością jej urody, barwnością stroju, po czym przenosi uwagę na jej zamyślony wyraz twarzy. Dziewczyna okazuje się tajemnicza i nieodgadniona, tak jak tajemnicze i niedostępne jest pasmo gór majaczące w jej tle. Z prawej strony, tuż za plecami góralki, wyrasta znana kapliczka na Bachledach, stojąca przy drodze z Poronina do Zakopanego. Modelką Jarockiego była prawdopodobnie Helena Marduła-Gał. Artysta uwiecznił ją kilkakrotnie m.in. na obrazie znajdującym się obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie ( Dziewczyna góralska/Helenka na tle okna, 1913)

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
JAROCKI Władysław
Malarz, grafik, pedagog; ukończył Wydział Architektury na Politechnice Lwowskiej. W latach 1902 - 1906 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u L. Wyczółkowskiego i J. Mehoffera, a następnie w Académie Julian w Paryżu. Od 1921 r. był profesorem krakowskiej Akademii, od 1924 r. naczelnym redaktorem czasopisma Sztuki Piękne, organizatorem wystaw i prezesem krakowskiego TPSP. Malował sceny rodzajowe, portrety i pejzaże. Zajmował się także grafiką.

Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:
aukcje@artinfo.pl

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl