Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
SKOCZYLAS Władysław | TRZY GÓRALKI NA DRODZE, lata 1908-1918

Władysław SKOCZYLAS (1883 Wieliczka -1934 Warszawa)

TRZY GÓRALKI NA DRODZE, lata 1908-1918

akwarela, papier
69,4 x 97,2 cm
sygn. p.d.: W. Skoczylas

Trzy góralki na drodze reprezentują wczesny, zakopiański okres akwarelowego malarstwa Władysława Skoczylasa. Choć praca ta utrzymana jest jeszcze w typie realistycznych scen rodzajowo-folklorystycznych, zapowiada już cechy, które artysta w pełni rozwinie w latach 20. XX wieku - skłonność do syntetyzowania i rytmizowania form, zmysł dekoracyjny, symetryczne i uproszczone budowanie kompozycji z dominującym pierwszym planem.

Akwarela powstała w czasie pobytu artysty w Zakopanem (1908-1918), najpewniej w latach ok. 1910-1917. Nie była dotąd publikowana, tzn. reprodukowana czy wymieniana w katalogach wystaw. Ma natomiast odpowiednik w kompozycji Dziewki, znanej z pocztówki wydanej w Zakopanem przez Wydawnictwo "Podhale", którego założycielem był Józef Turek, nauczyciel w tamtejszej Szkole Przemysłu Drzewnego.
W katalogu oeuvre artysty Dziewki figurują pod numerem kat. VI. 42. (patrz: M. Sitkowska, Władysław Skoczylas (1883-1934), Warszawa 2015)

Postacie góralek są na obu obrazach bliźniaczo podobne, jedynie zamienione miejscami. Takie budowanie kompozycji z identycznych figur w różnych konfiguracjach było dla Skoczylasa charakterystyczne. Zabiegi te artysta stosował często także w grafice: - przykładem mogą być, późniejsze o kilka lat (po 1922) grupy Dziewek z owocami w wersji akwarelowej (patrz j.w.: kat. VI. 131 i 132) i drzeworytniczej (patrz j.w.: kat. III. 132). Z kolei tło, w obu kompozycjach różne, w przypadku oferowanej pracy przypomina Wieś góralską (1909), inną akwarelę z wczesnego okresu (patrz: kat. VI. 15; chodzi tu o opracowanie drzew, a także charakterystyczną "żabią" perspektywę).

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
SKOCZYLAS Władysław

Studiował w Wiedniu, w krakowskiej ASP (u T. Axentowicza i L. Wyczółkowskiego), w Paryżu (rzeźba u E. Bourdelle'a) oraz w Lipsku, w akademii Sztuk Graficznych (1912-1913). Uznany za twórcę nowoczesnego drzeworytu polskiego, uprawiał też akwarelę. Wystawiał razem z formistami. Współzałożyciel Stowarzyszenia Artystów Plastyków Rytm. W latach 1922-1934 prowadził katedrę grafiki artystycznej w warszawskiej ASP, a od 1932 był profesorem tej uczelni. W twórczości swej chętnie sięgał do folkloru ludowego, szczególnie często do podhalańskiego. Po 1914 roku porzucił techniki metalowe, poświęcając się drzeworytowi. Stworzył ok. 200 drzeworytów i ok. 100 rycin wykonanych innymi technikami.

Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży (w tym zawarty jest podatek VAT i droit de suite).
Do wybranych obiektów - oznaczonych w katalogu * - do wylicytowanej ceny doliczona zostanie opłata organizacyjna w wys. 26% (w tym zawarty jest podatek VAT, droit de suite i podatek graniczny).

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl