Obraz reprodukowany i wzmiankowany: -"Tygodnik Ilustrowany" 1876, II półrocze, reprodukcja drzeworytnika rytowana wg rys. W. Szernera przez P. Przykorskiego, s. 209. -J. Wiercińska, Katalog prac wystawionych w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1860-1914, Wrocław-Warszawa-Kraków 1969, s. 363.
Władysław Szerner naukę malarstwa rozpoczął w roku 1862 w Warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, a po trzech latach kontynuował studia w Akademii monachijskiej u A. Wagnera, M. Anschütza i A. Strähubera. Tam też poznał i zaprzyjaźnił się z Józefem Brandtem. Wspólnie z nim odbywał podróże artystyczne na Ukrainę i Wołyń. Wyjeżdżał również na Huculszczyznę, a po roku 1875 do majątku Brandta w Orońsku. Plonem tych podróży, a także inspirującej artystycznie przyjaźni z Brandtem, były liczne obrazy o tematyce batalistyczno-rodzajowej. Malował lisowczyków, zwiady i patrole żołnierskie, potyczki, a także sceny rodzajowe z małych miasteczkach wschodniej Polski. Swoje prace wysyłał na wystawy w kraju - w Warszawie, Krakowie i Lwowie. Stale współpracował jako ilustrator z warszawskimi czasopismami "Tygodnikiem Ilustrowanym" i "Kłosami".
Pogodną scenę umizgów młodzieńca do dziewczyny przy wiejskiej studni, zarówno w strojach krakowskich, jak i ruskich, malował Szerner niejednokrotnie, por. np. U studni ("Kłosy" II półrocze, s. 88, Muzeum Narodowe w Warszawie, Zbiory Ikonograficzne i Fotograficzne nr inw. DI 87926) czy Kozak i dziewczyna (Zbiory Ikonograficzne i Fotograficzne nr inw. DI 87338).
SZERNER Władysław
Urodzony w roku 1836. W 1862r. uczęszczał do SSP w Warszawie, a następnie kontynuował naukę w ASP w Monachium u A. Wagnera, M. Anschütza i A. Strähubera. Przyjaźnił się z J. Brandtem, którego poznał w czasie pobytu w Monachium. Podróżował do Wołynia, na Ukrainę i Huculszczyznę. Tematem jego prac były sceny rodzajowe z małych miasteczek, lekka jazda z XVII w. oraz sceny wojskowe i ludowe.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl