Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
HOFMAN Wlastimil | Akt na drabinie - Rabuś i Maciuś, 1925 r.

Wlastimil HOFMAN (1881 - 1970)

Akt na drabinie - Rabuś i Maciuś, 1925 r.

olej/płótno, 198 x 98 cm
sygnowany i datowany l. d.: 'Wlastimil Hofman | 1925'

LITERATURA:
- Tygodnik Ilustrowany 1926, nr 17, s. 291 [il. oraz tytuł "Rabuś i Maciuś"]

Lata dwudzieste były w twórczości artysty jednym z najszczęśliwszych okresów. W 1919 roku ukochana Hofmana, Ada Hammerowa uzyskała rozwód i mogła ponownie wyjść za mąż. Po powrocie z Paryża małżonkowie na stałe zamieszkali w Krakowie. W 1921 roku Hofman rozpoczął budowę domu przy ulicy Spadzistej. Pod wpływem przyjaciół, uważających go już wtedy za Polaka, spolszczył imię. Dwa lata później wstąpił do ugrupowania "Sztuka Rodzina". Wystawiał dużo i z sukcesami. Utrzymywał przyjacielskie relacje z Jackiem Malczewskim.
W połowie lat dwudziestych w sztuce artysty coraz wyraźniejsze staje się zainteresowanie ludzkim ciałem. Kontekst w jakim należy rozpatrywać ten zwrot jest nieco zaskakujący. Hofman od około 1921 roku bardzo żywo interesował się sportem. Regularnie chodził na mecze "Wisły", na które przynosił własne składane krzesełko. Dwa razy w tygodniu przychodził też na treningi. Jeden z piłkarzy klubu, Mieczysław Strychalski zapamiętał rysująca się przy boisku "charakterystyczną sylwetkę malarza Młodej Polski… Duży czarny kapelusz, długi do kolan surdut, zapinany na guziki, spięty pod szyją piękną kolorową spinką". Sportowa pasja Hofmana przyniosła plon w postaci licznych studiów anatomicznych i aktów. Po zwycięstwie "Wisły" w zmaganiach o Puchar Polski w 1926 Hofman stworzył monumentalny obraz przedstawiający całą drużynę w naturalnej wielkości.
"Akt przy drabinie" jest jednym z nielicznych przykładów prac z tego okresu przedstawiających akt kobiecy. Skala przedstawienia i jego radosny, świetlisty charakter wskazują jednak na genetyczną łączność z seriami obrazów przedstawiających atletyczne męskie ciała. "Akt na drabinie" do którego pozowała Hela Folszewska ma jednak w sobie pewną czułość i łagodność, której brak oficjalnym, stricte sportowym kompozycjom.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
HOFMAN Wlastimil

HOFMAN Wlastimil - także: Hofmann, Hoffman, Hoffmann; Vlastimil, Wlastimil
Urodził się w Karlinie (obecnie dzielnica Pragi). W latach 1895-1899 studiował w krakowskiej SSP pod kierunkiem F. Cynka, J. Malczewskiego, J. Unierzyckiego i J. Stanisławskiego. Lata 1899-1901 spędził w paryskiej Academie des Beaux-Arts u J.L. Gerôme`a. Od 1901 roku kontynuował naukę w macierzystej uczelni w pracowni L. Wyczółkowskiego. Należał do Towarzystwa Artystów Czeskich "Manes" i Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka". Był współzałożycielem Grupy Pięciu i Grupy Zero. Podczas II wojny światowej był w ZSSR, Tel-Avivie i Jerozolimie. Po powrocie do kraju zamieszkał w Krakowie, a następnie przeniósł się do Szklarskiej Poręby. Na jego pracę ogromny wpływ miała symboliczna twórczość J. Malczewskiego. Hofman malował głównie obrazy religijne, sceny rodzajowe, portrety i pejzaże. Jego modelami byli często biedni, prości ludzie, którzy zyskali w jego pracach ponadczasową godność.

Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl