Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
HOFMAN Wlastimil | SYN MARNOTRAWNY, 1950 r.

Wlastimil HOFMAN (1881 - 1970)

SYN MARNOTRAWNY, 1950 r.

Olej, sklejka; 38,7 x 44,5 cm
Sygnowany czarnym olejem l. d.: Wlastimil Hofman | 1950

Na odwrocie czarnym olejem:
"Syn marnotrawny" oraz żółto-zielonym olejem:
Abnega te med ipsum tolle crucem tuam et sequere |
Jesum | De imitatione Christi oraz na odwrocie napis czarną kredką: ...SZCZECIN | BOL. | KOSELNIK | ul. Mickiewicza 70- 114

[Opinia Moniki Ochnio]
Za opinią: "Przedstawiona w obrazie scena jest oparta na motywach przypowieści Chrystusa o synu marnotrawnym zaczerpniętej z Nowego Testamentu (św. Łukasz: 15, 11-32) i z dziejów Chrystusa. Artysta połączył w jednej scenie postać syna marnotrawnego żyjącego jako ubogi pasterz trzody oraz postać Chrystusa obrazującą zdarzenie z Jego męczeństwa, gdy upadając (pod niewidocznym krzyżem) unosi umęczoną twarz by spojrzeć ze współczuciem na nędzarza."

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
HOFMAN Wlastimil

HOFMAN Wlastimil - także: Hofmann, Hoffman, Hoffmann; Vlastimil, Wlastimil
Urodził się w Karlinie (obecnie dzielnica Pragi). W latach 1895-1899 studiował w krakowskiej SSP pod kierunkiem F. Cynka, J. Malczewskiego, J. Unierzyckiego i J. Stanisławskiego. Lata 1899-1901 spędził w paryskiej Academie des Beaux-Arts u J.L. Gerôme`a. Od 1901 roku kontynuował naukę w macierzystej uczelni w pracowni L. Wyczółkowskiego. Należał do Towarzystwa Artystów Czeskich "Manes" i Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka". Był współzałożycielem Grupy Pięciu i Grupy Zero. Podczas II wojny światowej był w ZSSR, Tel-Avivie i Jerozolimie. Po powrocie do kraju zamieszkał w Krakowie, a następnie przeniósł się do Szklarskiej Poręby. Na jego pracę ogromny wpływ miała symboliczna twórczość J. Malczewskiego. Hofman malował głównie obrazy religijne, sceny rodzajowe, portrety i pejzaże. Jego modelami byli często biedni, prości ludzie, którzy zyskali w jego pracach ponadczasową godność.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl