Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
KONIECZNY Włodzimierz | PIOTR SKARGA

Włodzimierz KONIECZNY (1886 - 1916)

PIOTR SKARGA

Brąz, śr. 29,5 cm
Napis: PETRVS SKARGA SJ MDXXII+MDCXII
Sygnowany nieczytelnie

Polski rzeźbiarz, grafik i ilustrator czynny w Krakowie, reprezentant symbolizmu i nowego klasycyzmu. Urodzony w 1886 roku w Jarosławiu, zmarł w 1916 roku w Polskiej Górze na Wołyniu.
Edukację artystyczną rozpoczął w Szkole Przemysłowej we Lwowie. W latach 1901-03 przebywał w Zakopanem, gdzie uczęszczał do Szkoły Przemysłu Drzewnego. Naukę kontynuował w latach 1903-08 w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Konstantego Laszczki i Józefa Pankiewicza. W 1909 wydał Tekę graficzną zawierającą akwaforty i litografie. Studia uzupełnił w okresie 1909-11 w Paryżu, gdzie został członkiem-założycielem Polskiego Towarzystwa Literacko-Artystycznego. Pobyt we Włoszech pogłębił jego fascynację sztuką renesansu. Po powrocie do Krakowa w 1911 wstąpił do związku Architektura, Rzeźba, Malarstwo i Rzemiosło. W ramach programu Warsztatów Krakowskich propagował od 1913 ideę odrodzenia i nobilitacji sztuk użytkowych. Został przyjęty do grona członków Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka" skupiającego najwybitniejszych polskich twórców. Zajmował się działalnością literacką, uprawiał rzeźbę, grafikę oryginalną i ilustracyjną. Swe rzeźby i ryciny eksponował w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych (1908-14), krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych (od 1911), Tarnopolu (1912) i Lwowie (od 1913). Swe prace prezentował ponadto na Salon d'Automne w Paryżu (1909-1911), w Wiedniu (1909), Antwerpii (1911) i Wenecji (1914). Indywidualne wystawy twórcy odbyły się w krakowskim TPSP (1919) i warszawskim Instytucie Propagandy Sztuki (1931). Na 1. Wystawie Współczesnej Polskiej Sztuki Religijnej w Krakowie w 1911 otrzymał I nagrodę za rzeźbę Immaculata i II nagrodę za plakietę Matka Boska. Rzeźbione przez Koniecznego popiersia i głowy portretowe wpisywały się w nurt neo-renesansu (Zamknięte oczy) kompozycje całopostaciowe, o gładkiej fakturze i syntetycznie traktowanych kształtach, niosły symboliczne przesłanie. Artysta wykonywał także nagrobki, projektował ołtarze i medale. Jako członek "Strzelca" i "Związku Walki Czynnej" w 1914 wstąpił w szeregi I Brygady Legionów; poległ na polu walki na Wołyniu.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.

Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.

Zapis "* droit de suite" oznacza obiekty, podlegające opłacie tzw. droit de suite, tj. prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymywania wynagrodzenia z tytułu dokonanych zawodowo odsprzedaży oryginalnych egzemplarzy dzieł. Powyzsza opłata jest obliczana zgodnie z art. 19  ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz.U. z 2006r. Nr 90, poz. 631 z późn. zmianami).
Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl