Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
ŁOŚ Włodzimierz | Zaprzęg na drodze, 1882 r.

Włodzimierz ŁOŚ (1849 Sławuta na Wołyniu - 1888 Monachium)

Zaprzęg na drodze, 1882 r.

olej/płótno, 25 x 49,5 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'Włodzimierz Łoś 1882 | München'

POCHODZENIE:
- dom aukcyjny DESA Unicum, grudzień 2009
- dom aukcyjny DESA Unicum, marzec 2012
- kolekcja prywatna, Warszawa

Prace tego zapomnianego monachijczyka stanowią dużą rzadkość. Artysta urodził się i dorastał w Sławucie na Wołyniu, a naukę na szczeblu gimnazjalnym odebrał w Niemirowie w Podlaskiem. Dostawszy się pod opiekę księcia Romana Stanisława Sanguszki, Włodzimierz Łoś wyjechał jako 20-latek na studia w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Dzięki pomocy i zachęcie Juliusza Kossaka w 1872 roku opuścił Małopolskę i wyjechał na studia do Monachium, gdzie spędził resztę życia. Początkowo szkolił się u Ottona Seitza, a potem przeszedł do prywatnej pracowni Józefa Brandta. W dojrzałej karierze uczył rysunku, zajmował się ilustracją prasową, lecz przede wszystkim uprawiał sztalugowe malarstwo olejne. Tworzył pejzaże inspirowane przyrodą Ukrainy i Wołynia, wzorem Brandta, ze sztafażem w postaci kupców jarmarcznych, Kozaków, myśliwych. Prezentowany "Zaprzęg na drodze" stanowi brawurowy przykład luminizmu. Widz bowiem dostrzega pędzące konie i wóz pod światło, co, jako zadanie malarskie, stanowi próbę dla artysty i możliwość popisu warsztatowego. W tle rozlewa się barwny, nadwodny pejzaż skąpany w zimnych już promieniach zachodzącego słońca. Łoś z wnikliwością obserwuje stosunki światłocieniowe, starając się oddać naturalistyczne wrażenie za pomocą farby na płótnie.

Włodzimierz Łoś studia malarskie rozpoczął, dzięki prywatnemu stypendium R. Sanguszki, w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, gdzie w l. 1870-1872 uczył się pod kierunkiem Władysława Łuszczkiewicza. W roku 1972 wyjechał do Monachium i tam początkowo studiował w Akademii u Otto Seitza, a później, od 1874 roku, w prywatnej pracowni Józef Brandta. W Monachium pozostał na stałe; był znaną postacią w polskim środowisku artystycznym skupionym w Monachium. Malował głównie sceny rodzajowe osadzone w pejzażu Podola i Ukrainy, w których niemal zawsze umieszczał konie. Były to jarmarki, epizody myśliwskie i podróżne oraz malowane wyłącznie na zlecenie sceny batalistyczne. Ze względu na tematykę, prace te znajdowały łatwo nabywców, wiele z nich trafiło do Ameryki. Był także ilustratorem, a jego rysunki były zamieszczane w "Tygodniku Ilustrowanym", "Kłosach", "Tygodniku Powszechnym" i w "Wędrowcu". Swoje prace wystawiał w monachijskim Kunstvereinie, a od roku 1873 jego obrazy pojawiały się także na wystawach krajowych: w Krakowie, we Lwowie i w Warszawie.

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
ŁOŚ Włodzimierz
Włodzimierz Łoś studia malarskie rozpoczął, dzięki prywatnemu stypendium R.Sanguszki, w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, gdzie w l. 1870-1872 uczył się pod kierunkiem W. Łuszczkiewicza. W roku 1972 wyjechał do Monachium i tam początkowo studiował w Akademii u O. Seitza, a później od 1874 w prywatnej pracowni J. Brandta. W Monachium pozostał już na stałe i stał się tam znaną postacią w polskim środowisku artystycznym zwracając uwagę swoim malowniczym kozackim strojem i gwałtownym temperamentem. Malował głównie sceny rodzajowe osadzone w pejzażu Podola i Ukrainy, w których niemal zawsze umieszczał konie. Były to jarmarki, epizody myśliwskie i podróżne oraz malowane wyłącznie na zlecenie sceny batalistyczne. Ze względu na tematykę, prace te znajdowały łatwo nabywców, wiele z nich trafiło do Ameryki. Był także ilustratorem a jego rysunki były zamieszczane w "Tygodniku Ilustrowanym", "Kłosach", "Tygodniku Powszechnym" i w "Wędrowcu". Swoje prace wystawiał w monachijskim Kunstvereinie, a od roku 1873 jego obrazy pojawiały się także na wystawach krajowych: w Krakowie, we Lwowie i w Warszawie.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl