akwarela, papier; kompozycja w owalu 19 x 14,7 cm na papierze 32 x 27 cm; sygnowana po prawej stronie: WT;na odwrocie nalepka wystawowa: Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie | 1938 | Nr 660 | Autor Włodzimierz Tetmajer | Adres Kraków | Dzieło Szlachcic polski | Rodzaj akwarela Cena
Włodzimierz Przerwa Tetmajer, przyrodni brat Kazimierza, poety, malarstwa uczył się początkowo w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie u między innymi F. Cynka, a od 1889 roku J. Matejki. Był równocześnie studentem uniwersytetu, a naukę malarstwa uzupełniał w akademii wiedeńskiej i monachijskiej oraz w Academie Colarossi. Jako stypendysta wyjechał do Rzymu, a po powrocie do Krakowa ożenił się z córką bronowickich chłopów i tu zamieszkał od 1895 roku na stałe. Od 1901 roku prowadził szkołę malarstwa dla kobiet. Był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka, oraz współzałożycielem Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana. Początkowo tworzył w duchu sztuki akademickiej, potem stał się przedstawicielem ludowości w sztuce. Malował śmiałymi, szerokimi pociągnięciami pędzla, najchętniej ukazując podkrakowskie pejzaże i obyczaje tamtejszej wsi. Zajmował się również projektowaniem witraży, polichromią, ilustratorstwem, działalnością publiczną.
Był przyrodnim bratem poety Kazimierza. Malarz, grafik i poeta. Ukończył studia na kierunku filozofii i filologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Malarstwa uczył się w Wiedniu u C. Griepenkerkla, w latach 1882-1886 kontynuował naukę w SSP w Krakowie u W. Łuszczkiewicza, F. Cynka i Löffera oraz w latach 1889-1895 u J. Matejki. Naukę uzupełnił w monachium w latach 1886-1889 u A. Wagnera oraz w Paryżu i Wiedniu. W 1980r. ożenił się z A. Mikołajczykówną. W 1895r. zamieszkał w Bronowicach. Należał do TAP "Sztuka" i grupy "Zero". Od 1901r. prowadził szkołę malarstwa dla kobiet. Malował głównie sceny rodzajowe, przedstawiające często folklor wsi podkarpackich. Tworzył także polichromie, w których połączył motyw ludowy z secesyjną stylizacją. Zajmował się też ilustrowaniem książek, projektowaniem witraży oraz działalnością publiczną.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl