Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
TETMAJER Włodzimierz | Żona artysty z miską

Włodzimierz TETMAJER (1862 Harklowa - 1923 Kraków)

Żona artysty z miską

olej/tektura, 25,5 x 23 cm
sygnowany ołówkiem p.d.: 'Włodzimierz Tetmajer'
na odwrociu poświadczenie autentyczności wystawione przez Tadeusza Korpala i Stanisława Mazurkiewicza z 1946 roku

POCHODZENIE:
- kolekcja prywatna

Jeśli młodopolska fascynacja kulturą chłopską była dla wielu artystów powierzchowną stylizacją, tak w przypadku Włodzimierza Tetmajera stanowiła świadomy wybór zarówno artystyczny, jak i życiowy. Krakowska socjeta w 1890 roku emocjonowała się ślubem artysty z córką gospodarza z Bronowic, Anną Mikołajczykówną. Tetmajer zamieszkał tam na stałe w 1895 roku, a ożenek, uznawany w epoce za mezalians, zapoczątkował modę na Bronowice i kulturę podkrakowskiej wsi w ogóle. Do wioski przybywali krakowscy mieszczanie, często ciekawi osobliwego, prymitywnego życia, które prowadził tam znany krakowski malarz i literat. Ślub w 1890 roku rozpoczął serię małżeństw artystów-modernistów z chłopkami: w 1900 roku Stanisław Wyspiański poślubił Teodorę Teofilę Pytko z Bronowic i w tym samym czasie Lucjan Rydel Jadwigę Mikołajczykównę (siostrę Anny). To ostatnie zamążpójście stanowiło kanwę dla dramatu "Wesele" Wyspiańskiego, który dokonywał w nim rewizji, do dziś żywych, polskich mitów narodowych.

Ścieżka malarskiej edukacji wiodła Tetmajera przez Kraków, Wiedeń, Monachium i Paryż. W latach 1886-89 zamieszkał w Monachium, gdzie pobierał nauki w pracowni Alexandra von Wagnera, popularnego węgierskiego malarza, profesora tamtejszej Akademii. Twórczość Tetmajera nosi w sobie ślad późno naturalistycznego malarstwa niemieckiego, szczególnie pejzażowego (choćby w kręgu kolonii artystycznej w Dachau). W 1889 roku przebywał w stolicy Francji, studiując w tamtejszej Académie Colarossi. W dojrzałej twórczości malarza widać znaczący wpływ młodej sztuki francuskiej - postimpresjonizmu, syntetyzmu, może niekiedy stylistyki art nouveau. Prezentowane studium portretowe "Żona artysty z miską" to niewielkie, spontanicznie malowane dzieło artysty osobnego na polskiej scenie artystycznej doby modernizmu. Syntetyczna technika Tetmajera sytuowała go poza głównymi nurtami tamtego czasu, a preferowana folklorystyczna tematyka była przezeń bezkompromisowo podejmowana przez całą karierę artystyczną. Przez osobny język i pobyt w Bronowicach nie stał się jednak artystą izolowanym. Przeciwnie, zyskał istotne stanowisko w ruchu młodej sztuki. Od 1899 roku należał do Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka". Stowarzyszenie gromadziło nowoczesnej orientacji artystów, którzy pragnęli stworzyć idiom sztuki narodowej i reprezentować polski modernizm na wystawach zagranicznych. Własną inicjatywą Tetmajera było założenie w 1901 roku Szkoły Sztuk Pięknych i Przemysłu Artystycznego dla Kobiet, w której został nauczycielem.

Był przyrodnim bratem poety Kazimierza. Malarz, grafik i poeta. Ukończył studia na kierunku filozofii i filologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1882-86 kontynuował naukę w SSP w Krakowie u Wława Łuszczkiewicza, Floriana Cynka i Leopold Löffera oraz w latach 1889-95 u Jana Matejki. Naukę uzupełnił w Monachium w latach 1886-89 u Alexandra Wagnera oraz w Paryżu i Wiedniu (u Christiana Griepenkerkla). W 1980 ożenił się z Anną Mikołajczykówną; w 1895 zamieszkał w Bronowicach, wsi pod Krakowem. Należał do TAP "Sztuka" i grupy "Zero". Od 1901 prowadził szkołę malarstwa dla kobiet. Malował głównie sceny rodzajowe, przedstawiające często folklor wsi podkarpackich. Tworzył także polichromie, w których łączył motyw ludowy z secesyjną stylizacją. Zajmował się też ilustrowaniem książek oraz projektowaniem witraży.

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
TETMAJER Włodzimierz

Był przyrodnim bratem poety Kazimierza. Malarz, grafik i poeta. Ukończył studia na kierunku filozofii i filologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Malarstwa uczył się w Wiedniu u C. Griepenkerkla, w latach 1882-1886 kontynuował naukę w SSP w Krakowie u W. Łuszczkiewicza, F. Cynka i Löffera oraz w latach 1889-1895 u J. Matejki. Naukę uzupełnił w monachium w latach 1886-1889 u A. Wagnera oraz w Paryżu i Wiedniu. W 1980r. ożenił się z A. Mikołajczykówną. W 1895r. zamieszkał w Bronowicach. Należał do TAP "Sztuka" i grupy "Zero". Od 1901r. prowadził szkołę malarstwa dla kobiet. Malował głównie sceny rodzajowe, przedstawiające często folklor wsi podkarpackich. Tworzył także polichromie, w których połączył motyw ludowy z secesyjną stylizacją. Zajmował się też ilustrowaniem książek, projektowaniem witraży oraz działalnością publiczną.

Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

Ceny wywoławcze.
Dom Aukcyjny Desa Unicum nie publikuje cen wywoławczych we wszystkich katalogach aukcyjnych.
W takim przypadku licytacja rozpoczyna się od podawanej przez aukcjonera w trakcie aukcji ceny wywoławczej, która zwyczajowo zawarta jest między połową a trzy czwarte dolnej granicy estymacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl