Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
FANGOR Wojciech | Bez tytułu, 1972 r.

Wojciech FANGOR (1922 Warszawa - 2015 Warszawa)

Bez tytułu, 1972 r.

kredka olejna/papier, 51 x 71 cm
sygnowany i datowany p.d.: `Fangor 72`
WYSTAWIANY: - Fangor. Prace na papierze i w kolorze, Galeria aTAK, Warszawa 31.05-31.07.2007
LITERATURA: - Fangor. Prace na papierze i w kolorze, Galeria aTAK, Warszawa 2007, nr katalogu 156 (il.)

Znany głównie jako malarz, plakacista, grafik, prekursor realizacji typu environment. Tworzył w wielu dziedzinach sztuki, stale poszukując, rozwijając zarówno swój warsztat, jak i niemalże matematyczną myśli ideologiczną. Jednocześnie posiadał niezwykłą wrażliwość na otaczający go świat, który poddawał nieustannej analizie. Jego twórczość opierała się na tworzeniu dialogu pomiędzy odbiorcą, stworzonym dziełem a przestrzenią, w której się znajduje. W latach 60. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie jego kariera rozwinęła się na dobre (stypendysta Institute for Contemporary Art., Waszyngton; wykładowca na Farleigh Dickinson University, Madison, N.J. oraz Graduate School of Design, Harvard University, Cambridge,Massachusetts). Z okresu emigracji pochodzą najbardziej rozpoznawalne prace malarskie artysty tworzone w nurcie op-artu i minimal artu: wielkie płaszczyzny nieregularnych kształtów, kół, pulsujących, emanujących kolorem przestrzeni. Artystyczne eksperymenty docenione przez krytykę i odbiorców sztuki usytuowały Fangora wśród czołowych twórców awangardy europejskiej i światowej, czego odzwierciedleniem stała się prestiżowa wystawa prac artysty w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku na przełomie 1970 /1971 roku. Prace rysunkowe z lat 70. Pochodzą z najbardziej dojrzałego okresu twórczości artysty. Poza wibrującymi okręgami znajdziemy wśród nich delikatne, pulsujące kompozycje, zapisy przemyśleń nad barwą i formą stworzone za pomocą kredek olejnych. Prace żyją własnym życiem, otwierają się do widza i skłaniają do swoistej interakcji. Obcowanie z tymi jakże delikatnymi dziełami wywołuje uczucie spokoju i wizualnej przyjemności.
W czasie okupacji studiował prywatnie u Tadeusza Pruszkowskiego i Felicjana Szczęsnego Kowarskiego. Uzyskał dyplom w warszawskiej ASP w 1946 roku. Na festiwal Młodzieży i Studentów w Warszawie wraz z Henrykiem Tomaszewskim zaprojektował dekorację przestrzenną w plenerze. Odtąd prace malarskie były realizowane w relacji do przestrzeni poza obrazem - jak w słynnym "Studium przestrzeni" z 1958 roku, poprzedzającym światowe realizacje environments. Instalacje malarskie z lat 50. i 60., złożone z kolorowych kontrastujących kręgów i fal, dotykały problemów optycznych i były bliskie sztuce op - art. Ukoronowaniem tego okresu była indywidualna wystawa w Guggenheim Museum w Nowym Jorku w 1970 roku. Prowadził działalność pedagogiczną na uniwersytetach w Anglii i USA. Jego prace znajdują się w największych kolekcjach na świecie.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
FANGOR Wojciech

Urodził się w 1922 w Warszawie.W czasie wojny studiował prywatnie u T. Pruszkowskiego i F.S. Kowarskiego, w 1946 ukończył warszawską ASP. Jest awangardowym malarzem i grafikiem. Początkowo próbował znaleźć własną formułę realizmu socjalistycznego (Matka Koreanka, 1951). Do 1955 brał udział w oficjalnym życiu artystycznym PRL. Zniechęcony do socrealizmu zwrócił się w stronę plakatu i grafiki, potem szukał własnej formuły plastycznej, malując obrazy o uproszczonych formach. W 1958 w Warszawie wykonał prekursorską wobec environments kompozycję przestrzenną, przy użyciu swoich obrazów (wystawa Studium przestrzeni, wspólnie z S. Zamecznikiem). Wtedy też zaczął malować pulsujące barwami abstrakcyjne obrazy, dające wrażenie ruchu. Na początku lat 60-tych wyjechał za granice i w 1966 zamieszkał na stałe w USA, gdzie eksperymenty abstrakcjonisty łączył z bliskim hiperrealizmowi malarstwem figuratywnym. W roku 1999 powrócił do kraju. Mieszka i tworzy w Błędowie, w połowie drogi między Warszawą a Radomiem.

Wojciech Fangor jest jednym z nielicznych polskich artystów powojennego okresu, którzy swoim dziełem wyprzedzili czas w skali światowej. Jest do tej pory także jedynym polskim artystą, który miał indywidualną wystawę w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Artysta zasłynął przede wszystkim, jako twórca inspirowanych op-artem przestrzeni, które tworzył głównie w latach 60-tych i 70-tych.

Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl