Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
FANGOR Wojciech | Kompozycja 84 / 71

Wojciech FANGOR (1922 Warszawa - 2015 Warszawa)

Kompozycja 84 / 71

pastel, papier, 51 x 70,8
sygn. p. d.: Fangor 71

Edukację artystyczną odbył w l. 1940-1944 pod kierunkiem T. Pruszkowskiego i F. S. Kowarskiego w Warszawie i Klarysewie; w 1946 uzyskał dyplom warszawskiej ASP. Do 1955 jego twórczość wpisywała się w nurt oficjalnej doktryny socrealizmu. Prócz malarstwa sztalugowego zajmował się wówczas projektowaniem plakatów. W l. 1954-1962 nauczał na Wydziale Grafiki macierzystej uczelni, gdzie współpracował z awangardowymi architektami J. Sołtanem i S. Zamecznikiem. Wraz z Zamecznikiem stworzył w 1958 environment "Studium przestrzeni", w które włączone zostały jego abstrakcyjne obrazy zbliżone do poetyki op-artu. Analiza efektów optycznych dominowała w malarstwie Fangora do końca lat 60. W 1961 twórca wyjechał do Wiednia; następnie odbył podróże do Stanów Zjednoczonych, Paryża, Berlina i Anglii. W 1966 zamieszkał na stałe w Stanach Zjednoczonych. W okresie 1966-1983 pełnił funkcję profesora na uniwersytecie w Madison; swą działalność pedagogiczną rozszerzył w l. 1967-1968 na Uniwersytecie Harvarda, gdzie nawiązał ponownie współpracę z Sołtanem. W 1978 został uhonorowany Nagrodą Fundacji im. A. Jurzykowskiego. W latach 70. kontynuował w swych kompozycjach studia czystych efektów wizualnych. Prezentowana kompozycja pochodząca z roku 1971 oparta została na kolorystycznej improwizacji; płynnych przejściach gęsto zakreskowanych płaszczyzn utrzymanych w tonacjach szmaragdowych zieleni, brązów i błękitów. Traktować ją wypada jako szkic do ostatecznego obrazu.
Praca pokazywana była na wystawie rysunków W. Fangora w Summit Art Center w Nowym Jorku w 1973 roku.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
FANGOR Wojciech

Urodził się w 1922 w Warszawie.W czasie wojny studiował prywatnie u T. Pruszkowskiego i F.S. Kowarskiego, w 1946 ukończył warszawską ASP. Jest awangardowym malarzem i grafikiem. Początkowo próbował znaleźć własną formułę realizmu socjalistycznego (Matka Koreanka, 1951). Do 1955 brał udział w oficjalnym życiu artystycznym PRL. Zniechęcony do socrealizmu zwrócił się w stronę plakatu i grafiki, potem szukał własnej formuły plastycznej, malując obrazy o uproszczonych formach. W 1958 w Warszawie wykonał prekursorską wobec environments kompozycję przestrzenną, przy użyciu swoich obrazów (wystawa Studium przestrzeni, wspólnie z S. Zamecznikiem). Wtedy też zaczął malować pulsujące barwami abstrakcyjne obrazy, dające wrażenie ruchu. Na początku lat 60-tych wyjechał za granice i w 1966 zamieszkał na stałe w USA, gdzie eksperymenty abstrakcjonisty łączył z bliskim hiperrealizmowi malarstwem figuratywnym. W roku 1999 powrócił do kraju. Mieszka i tworzy w Błędowie, w połowie drogi między Warszawą a Radomiem.

Wojciech Fangor jest jednym z nielicznych polskich artystów powojennego okresu, którzy swoim dziełem wyprzedzili czas w skali światowej. Jest do tej pory także jedynym polskim artystą, który miał indywidualną wystawę w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Artysta zasłynął przede wszystkim, jako twórca inspirowanych op-artem przestrzeni, które tworzył głównie w latach 60-tych i 70-tych.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl