Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
JASTRZĘBOWSKI Wojciech | MEBLE W STYLU POLSKI ODRODZONEJ

Wojciech JASTRZĘBOWSKI (1884-1963)

MEBLE W STYLU POLSKI ODRODZONEJ

na Międzynarodową Wystawę Sztuk Dekoracyjnych w Paryżu, maj 1925.Replika z 2002 roku.

Zestaw mebli do jadalni i salonu. Fornir jesion: lustro z komodą (jadalnia),
132 x 67 x 253 cm; - kredens, 206 x 57 x 230 cm; - stolik do kawy z kręconą nogą, wysokość 77 cm, średnica blatu 75 cm; dwa fotele z poręczami; zegar, 43 x 27 x 230 cm; cztery krzesła; dwa fotele "kubiki"; stół okrągły: wysokość 75 cm, średnica blatu 133 cm; - kanapa, 180 x 54 x 135 cm; gerydon, 82 x 55 cm.
Charakterystykę cech współtworzących "styl Polski odrodzonej" podał Jerzy Warchałowski:
"Jest to pewna ostrość form i linii, przecinanie się płaszczyzn pod kątem prostym, rytmika ruchu form wstępujących i cofających się (...), unikanie linii płynnej, kształtów zbyt okrągłych". Ów "styl narodowy" inspirował twórcę mebli Wojciecha Jastrzębowskiego - związanego z Warszawską Szkołą Sztuk Pięknych.

Sprzęty z części salonowej, eksponowane w wystawowym pawilonie polskim projektu Józefa Czajkowskiego, odznaczały się kubicznością i prostotą. Dostrzegano w nich inspirację sztuką górali podhalańskich, a także - poprzez tektoniczność brył – projektami Stanisława Wyspiańskiego.
Część jadalną eksponowano w Galerii Inwalidów. Tadeusz Seweryn tak pisał o "jadalni Jastrzębowskiego": "Kształt mebli wypieszczony, ale jakby rąbany ciesielską siekierką - od serca, zamaszyście, po majstersku. Mówią o tym szczytowniki kredensu, narożnego zegara o kręconych kolumienkach, eliptycznego lustra i kształt stołu. A jednak nie uchybiono na włos wygodzie i elegancji".
Styl dekoracyjny charakterystyczny dla okresu międzywojennego określa się od lat 60-tych XX w. terminem "art deco". Nazwa wywodzi się właśnie od wystawy paryskiej z 1925 roku ("...Arts Décoratifs"). "Polska redakcja art déco" - pisze Katarzyna Nowakowska-Sito - "znalazła najpełniejszy wyraz w Pawilonie Polskim na wystawę 1925 roku projektu Józefa Czajkowskiego oraz w dekoracji jego wnętrza autorstwa Wojciecha Jastrzębowskiego i Karola Stryjeńskiego".
Pawilon polski i jego wyposażenie dosłownie obsypano w Paryżu nagrodami. M.in. Grand Prix w dziedzinie mebli dostał Wojciech Jastrzębowski.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
JASTRZĘBOWSKI Wojciech
Malarz, grafik, projektant wnętrz i przedmiotów użytkowych. Uczył się w latach 1903-1904 w warszawskiej Szkole Rysunkowej u J. Kałuzika a następnie w krakowskiej ASP w klasie u J. Mehoffera. Był jednym z założycieli Związku ARMR (Architektura, Rzeźba, Malarstwo, Rzemiosło), Warsztatów Krakowskich oraz Spółdzielni Ład.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 693 108 148
e-mail:
aukcje@artinfo.pl
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl