Atak strzelców konnych na artylerię rosyjską*, 1902
olej, płótno; 60,5 x 55 cm; sygnowany i datowany po prawej stronie u dołu: Wojciech Kossak 1925; powyżej wypisana dedykacja: wnukowi pułkownika szaserów Gwardii
Uwaga - obraz był publikowany w IV wydaniu Olszańskiego pod numerem ilustracji 178
Inna wersja tego ujęcia w obrazie publikowanym w: K. Olszański, Wojciech Kossak, wyd. III, Wrocław, Warszawa, Kraków, Gdańsk, Łódź 1982, il. 165.
* Jest to epizod z wojny polsko-rosyjskiej 1831 roku. Żołnierze 5 pułku strzelców konnych (dawnego pułku strzelców konnych gwardii) ukazani są w ataku na obsługę dział rosyjskiej artylerii. Dowódcami pułku w okresie powstania listopadowego i wojny polsko-rosyjskiej 1831 roku byli kolejno płk Bonifacy Jagmin i płk Benedykt Zielonka. (informacje pozyskane od Pana Mieczysława Sicińskiego)
KOSSAK Wojciech
Syn i uczeń Juliusza Kossaka kształcił się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, Akademii monachijskiej i w Paryżu. W latach 1895-1902 przebywał głównie w Berlinie, pracując dla cesarza Wilhelma II. Malował też dla dworu Franciszka Józefa II. Wiele podróżował, m.in. do Hiszpanii i Egiptu, gdzie wykonywał szkice do zamierzonych panoram. W późniejszych latach kilkakrotnie wyjeżdżał do Stanów Zjednoczonych wykonując zamówienia portretowe. W 1913 r. był mianowany profesorem warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Był współautorem panoram: Racławice (1893-1894), Berezyna (1895-1896), Bitwa pod piramidami (1901) oraz szkiców do niezrealizowanej Samosierry (1900). Niezrównany malarz scen batalistycznychi historycznych.Gloryfikował w nich wojsko polskie: ułanów, szwoleżerów, legionistów. Doskonale opanował sztukę malowania koni. W późniejszym okresie twórczości malował masowo sceny rodzajowe, batalistyczne, portety z koniem w roli głównej. W jego spóciźnie wyraźnie należy oddzielić dzieła wielkiej klasy od tworzonych w pośpiechu na dorażne zamówienia.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl